Zranění bylo tak vážné, že musel zasahovat vrtulník Letecké záchranné služby.

Dívenka, která byla v šumavském Kramolíně v rámci školního lyžařského výcviku, upadla na mokrém sněhu tak, že jí nepomohlo ani dobré lyžařské bezpečnostní vybavení, které měla.

K lyžařce spěchali členové Horské služby Šumava. "Nehodu jsme dostali nahlášenou deset minut před půl dvanáctou dopoledne. K pádu došlo vcelku nedaleko naší stanice, takže jsme na místě byli skutečně rychle. Po ohledání zraněné holčičky jsme došli k závěru, že si po pádu zlomila stehenní kost, rozhodně tomu nasvědčoval veliký krevní otok v této oblasti nohy,“ uvedl k okolnostem Aleš Fejfar, zasahující člen Horské služby Šumava.

Záchranáři proto vzhledem k povaze zranění přivolali vrtulník Letecké záchranné služby z Českých Budějovic. Před jeho příletem dívenku ošetřili, umístili do vakuové matrace a za sněžným skú᠆trem ji transportovali k heliportu nad skiareálem Kramolín.

Tam vrtulník přistál, jeho posádka zraněnou převzala a odvezla k dalšímu ošetření na traumatologii do českobudějovické nemocnice.
Jen 45 minut

Od ohlášení dívčina zranění do odletu vrtulníku trvala celá akce pouhých pětačtyřicet minut a řadí se tak k nejrychlejším zásahům ve spolupráci s Leteckou záchrannou službou.

„Teploty na šumavských sjezdovkách se v těchto dnech pohybují kolem nuly, sněhu není mnoho a je těžký a mokrý. Lyžaři by proto měli přizpůsobit styl jízdy těmto podmínkám. Zároveň všechny důrazně upozorňuji na nutnost dodržování zásad Desatera FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích,“ apeloval na návštěvníky jihočeských hor Michal Janďura, náčelník Horské služby ČR, oblast Šumava.