V uplynulém týdnu na místní čistírně vod podle mluvčí společnosti ČEVAK Jitky Kramářové kontrolovali a měnili provzdušňovací membrány. "Potopit se přitom museli do osmimetrové hloubky, kde není vidět ani na špičku nosu," uvedla.

„Membrány jsou v několika řadách uloženy na dně aktivační nádrže a zajišťují její provzdušnění stlačeným vzduchem. Právě to je ve fázi, kdy se odpadní voda pomocí bakterií zbavuje organického znečištění, velice důležité. Proto je třeba systém vhánění vzduchu pravidelně kontrolovat a udržovat,“ vysvětluje Miroslav Ježík, vedoucí provozní oblasti Jih společnosti ČEVAK a.s., která vodohospodářský majetek města Český Krumlov spravuje.

Ilustrační foto.
Na dětských táborech hygienici udělili první pokutu, a to za nevyhovující vodu

Potápěči jezdí na krumlovskou čistírnu zhruba jednou ročně. Jejich úkolem je podle mluvčí v naprosté tmě vytipovat poškozené provzdušňovací membrány a následně je vyměnit. Na místě se orientují pouze po hmatu. Cekem je přitom v aktivačních nádržích čistírny uloženo na 2 600 kusů těchto membrán.

Čistírna odpadních vod Český Krumlov byla dokončena v roce 1992. V průměru na ní denně přitéká 6 800 m3 odpadních vod nejen z Krumlova, ale také z Větřní. Vyčištěná se pak vypouští do řeky Vltavy.