Pro juniorskou reprezentaci ČR byl vynikajícím tréninkem 15. ročník Mezinárodního plaveckého závodu na Lipně, kde před týdnem soutěžili nejlepší čeští dálkoví plavci o pohár starostky obce Černé v Pošumaví a pohár Lipenského vodního záchranáře.

Závod je součástí Českého poháru v dálkovém plavání. Do Dolní Vltavice se sjeli plavci napříč všemi kategoriemi od nejmladších žáků až po plavecké veterány, tzv. masters, a také veřejnost si mohla prověřit své plavecké dovednosti.

Českokrumlovští a lipenští vodní záchranáři ve spolupráci s obcí Černá v Pošumaví a společností Pro-Sport ČK připravili na sobotu 27. 7. a neděli 28. 7. v Dolní Vltavici již tradiční akci určenou pro registrované i neregistrované sportovce od dětských až po seniorské kategorie na vzdálenost od 500 m do 10 km. Účastnilo se až 280 plavců v obou dnech.

V sobotním odpoledním doprovodném programu bylo možné si aktivně vyzkoušet jízdu na seakajaku, padleboardu, dovednosti poskytnutí 1. pomoci a mnoho dalšího ze záchranářské praxe. Závod nejen svou tradicí, ale i skvělou organizací láká stále více partnerů z oblasti sportu, a tak si mohli všichni účastníci i návštěvníci nechat poradit u odborníků ze společnosti Delphin Sub, která i letos přivezla na Lipno kolekci plaveckých potřeb navrženou společností Aquasphere ve spolupráci s nejlepším plavcem historie Michaelem Phelpsem.

Závodníci, fanoušci a náhodní turisté mohli zhlédnout ukázku výcviku mladých vodních záchranářů a záchranářského psa.

Kromě skvělých výsledků ve všech kategoriích na různých distancích, pak získali speciální ocenění i nejlepší závodníci v součtu časů obou disciplin - tedy 5 a 10 km.

Nejlepším plavcem byl Kozubek Matěj z Bohemky Brno, který tak získal Pohár starostky obce Černá v Pošumaví součtem časů na 5 km (56:16) a 10 km (1:54:40). Nejlepší plavkyní se stala Pavlína Soukupová ze Slávie Plzeň no součtem časů na 5 km (1:02:43) a 10 km (2:13:52), jež obdržela Pohár lipenského vodního záchranáře od ředitele soutěže Milana Bukáčka. Jen pro připomenutí Matěje Kozubka. Ten se před týdnem vrátil z Mistrovství světa v dálkovém plavání konaném jihokorejském Yeosu a obsadil na trati 5 km krásné 4. místo.

Milan Bukáček, VZS ČČK Český Krumlov