Závod uspořádali českokrumlovští a lipenští vodní záchranáři ve spolupráci s obcí Černá v Pošumaví a společností Pro-Sport ČK v sobotu 25. 7. a neděli 26. 7. Jedná se o již tradiční akci určenou pro registrované i neregistrované sportovce od dětských až po seniorské kategorie na vzdálenost od 500 m do 10 km. Účastnilo se přes 400 plavců v obou dnech. Závod je rovněž součástí kola Českého poháru v dálkovém plavání.

V sobotním odpoledním doprovodném programu bylo možné aktivně si vyzkoušet jízdu na seakajaku, padleboardu, dovednosti poskytnutí 1. pomoci a mnoho dalšího ze záchranářské praxe. Závodníci, fanoušci a náhodní turisté mohli zhlédnout rovněž ukázku výcviku mladých vodních záchranářů a záchranářského psa.

"Kromě skvělých výsledků ve všech kategoriích na různých distancích, získali speciální ocenění i nejlepší závodníci v součtu časů obou disciplin - tedy 5 a 10 km," říká vedoucí českokrumlovských vodních záchranářů a ředitel závodu Milan Bukáček.

Nejlepším plavcem byl Matěj Kozubek z Komety Brno. Již po třetí za sebou získal Pohár starostky Černé v Pošumaví součtem časů na 5 km (55:25) a 10 km (1:57:52). Nejlepší plavkyní se stala Lucie Šebestová ze Slávie Plzeň se součtem časů na 5 km (1:03:56 a 10 km (2:16:01). Obdržela Pohár lipenského vodního záchranáře od ředitele soutěže Milana Bukáčka. Pohár prezidenta Vodní záchranné služby Horního Rakouska získala mladší žákyně Zuzana Lipenská z Neratovického plaveckého klubu za nejhodnotnější výsledek v součtu časů na 1 a 3 km.

"Matěj Kozubek se umístil na loňském Mistrovství světa v dálkovém plavání konaném jihokorejském Yeosu na trati 5 km na krásném 4. místě," připomněl Milan Bukáček.

Pro seniorskou a juniorskou reprezentaci ČR byl závod výbornou příležitostí prověřit svou sportovní formu. "Závod se velice vydařil, až na to počasí, které nám připravilo ne úplně ideální podmínky se střídáním deště a větru," zhodnotil ředitel závodu. "Kromě sportovních výkonů vysoce hodnotím skvělé nasazení a zabezpečení bezpečnosti závodníků a dobře zvládnutou logistiku našimi záchranáři. Zvláštní poděkování patří dobrovolným hasičům Černé v Pošumaví, kteří připravili chutné občerstvení pro účastníky. Moc také děkuji našim partnerům za finanční či materiálovou podporu."

Milan Bukáček