Jednou z hvězd, jež lákaly diváky na právě skončený Lipno Sport Fest, který se u jihočeského moře konal v minulém týdnu, byla i Kateřina Neumannová. Ta se festivalu účastnila nejen coby sportovkyně, ale také jako organizátorka. Po sobotním závodě v běhu na 12 kilometrů, který rovněž absolvovala, poskytla Deníku krátký rozhovor.

Jak vznikl nápad uspořádat u největšího českého jezera Lipno Sport Fest?

Na tuto myšlenku mě přivedl generální ředitel společnosti CzechTourism Rostislav Vondruška, s nímž jsem při debatě o sportu a podpoře turismu našla společné téma, a sice uspořádat velkou sportovní akci, kterou by CzechTourism podpořil. Mé další kroky vedly na jih Čech, kde se pořád cítím doma. Pro konání zmíněné akce mi tady jako nejvhodnější přišla právě oblast Lipenska. Třetím do party byl Jihočeský kraj, protože jsem potřebovala pro akci podporu. Nápadu se rychle chytili i Lipeňáci. Pak už to bylo víceméně o ročních přípravách, na nichž jsme nejintenzivněji pracovali v posledních dvou měsících.

Jaký byl smysl Lipno Sport Festu?

Především nabídnout lidem v turisticky zajímavé destinaci širokou škálu sportovních akcí, a to závodních i nezávodních, které by byly dostupné prakticky všem. Tedy bez ohledu na věk nebo finanční situaci. Každý si tu zkrátka našel sport, který by pro něj byl zajímavý. Kromě toho, že si zájemci mohli zasportovat jen tak pro radost anebo změřit síly s ostatními při různých závodech, dostali šanci potkat se při festivalu se slavnými olympioniky. To snad mnohé motivovalo k dalšímu sportování.

Myslíte, že jste prvním ročníkem festivalu založili novou tradici, anebo šlo o jednorázovou akci?

Byla bych ráda, kdyby se z Lipno Sport Festu stala tradiční akce. Už proto, že odezva od lidí tady byla vynikající. Spousta z nich se mě i dalších organizátorů ptala, jestli se festival uskuteční i příští rok, aby si v termínu jeho konání mohli naplánovat dovolenou. Velikou odezvu měly hlavně volnočasové aktivity ve všedních dnech spousta lidí se učila bruslit, maminky chodily cvičit, děti se dívaly na pohádky. Bylo to hezké, mám z toho radost. Když se nám tedy znovu podaří zajistit podporu všech zúčastněných stran, Lipno Sport Fest uspořádáme i příští rok a ještě ho o něco vylepšíme.

Jaké sporty jste si na Lipně sama vyzkoušela?

Kromě běžeckého závodu, který mi dal docela zabrat, jsem závodila na dračí lodi, jezdila na kolečkových bruslích a také na kole. Vyzkoušela jsem si i roli předjezdce na kajaku při mistrovství republiky v dálkovém plavání. Párkrát jsem si v Lipně i zaplavala. Z letních sportů obecně mám nejraději právě kolo, ale vyjíždím převážně sama do terénu, abych si mohla užívat přírodu.

Na Lipensku nejste poprvé, máte tedy možnost srovnání. Jak hodnotíte rozvoj této oblasti v posledních letech?

Slýchám dva názory. Lidem, kteří znají staré Lipno, se může dnešní podoba tohoto místa zdát předimenzovaná. Já jsem ale z toho, jak to tu vypadá, nadšená. U nás v Čechách mi většinou chybí služby, které jsou ve světě běžné. A tady to všechno je. Lipenští udělali obrovský kus práce, Jihočeši mohou být na tuto oblast pyšní. A ti, kteří hledají u Lipna klid, mohou přejet na druhý břeh jezera.

Co vás v současné době kromě Lipno Sport Festu zaměstnává?

Konec srpna budu mít ještě perný, protože 4. září mě ve škole čekají státnice. Ještě v září mám za úkol uspořádat v jižních Čechách akci Najdi si svůj sport na podporu sportování dětí.