„Tato část Šumavy bude brzy vyhledávanou zónou aktivního odpočinku,“ tvrdí provozovatel hotelu a restaurace v Přední Výtoni.

Ráda relaxuji mimo jiné dobrým jídlem, a to právě u vás v restauraci. Nejvíce mi chutná, když vaříš ty. Jak ses ke gastronomii dostal a kdo tě naučil vařit?
Pro začátek až moc lichotivá otázka. K vaření jsem inklinoval celý život, takže když jsem zahajoval provoz restaurace, vzal jsem to od píky teoreticky i prakticky. Měli jsme štastnou ruku na prvního kuchaře, který velmi dobře zvládal nejen českou, ale také světovou kuchyni.

Učil jsem se zejména to, co nikde v normách ani knížkách nenajdeš. Možná, že to bude znít lacině, ale pokud se použijí kvalitní suroviny a dodržuje se gramáž, musí vyjít chutné jídlo. Myslím, že toto jednoduché pravidlo se ne všude respektuje. Určitě záleží řekněmě i na citu pro toto řemeslo.

Proč jste se rozhodli podnikat právě v Přední Výtoni? Několik let jsem tady žila a také podnikala, a tak vím, že to zde není jednoduché. Jak se říká, je to tu jako konec světa…
Ano, to máš pravdu, ale právě tato skutečnost může v současné době ovlivnit návštěvníky, kteří hledají klid, utíkají z civilizace.V dobách, kdy jsme se rozhodovali, jaké místo zvolit pro ponikání v rámci hotelových služeb, zdála se mi tato strana Lipna jako velmi perspektivní oblast.

Před třinácti lety se mi Přední Výtoň jevila jako málo obydlená, a přesto zajímavá obec. Možná tomu také napomohl fakt, že v obci nebyl v 50. letech zbořen farní kostel sv. Filipa a Jakuba.

Opačný osud potkal téměř všechny kostely v bývalých Sudetech. Není to až tak velká samozřejmost, protože na této straně v nevelikém okolí se zachovaly z několika desítek pouze tři kostely, a to v Přední Výtoni, na Svatém Tomáši a Zadní Zvonkové. Během posledních několika let se výrazným způsobem vylepšila celková tvář obce a postupně se vylepšují podmínky pro návštěvníky této oblasti.

Ptá se: Erika Smolíková - zakladatelka sdružení SOS Animal na pomoc zvířatům

Co tedy tak výrazně změnilo tvář obce?
Za posledních deset let se postavil areál letních sportů s píšečnou pláží, dva hotely, jeden penzion a několik dalších ubytovacích privátních zařízení. Ubytovací kapacita obce se výrazně zvýšila. Stali jsme se centrem klidné rekreace a turistiky na pravém břehu jezera. Další výraznou stavbou je obecní úřad, jehož budova původně sloužila pro školní účely.

Podle tvých odpovědí je zřejmé, že v Přední Výtoni je teď vše tak, jak má být. Mám pravdu?
V zásadě ano, i když je třeba toho ještě mnoho vylepšit, především bychom ocenili vstřícnější komunikaci s obecním úřadem a zastupiteli kraje.

Co bys představitelům obce a krajským radním chtěl sdělit?
Podnikání v obci je jedním z přijmů obce. A s takovými zdroji peněz do obecní pokladny je potřeba spolupracovat tak, aby tato spolupráce přinesla prospěch oběma stranám.

Jedině podnikání přináší základní finanční zdroje. Myslím, že největší problém je celkově „předaněný“ systém v podnikání. Také chybí informace o údajném složišti jaderného odpadu v lokalitě Boletice. Přesto, že žijeme a podnikáme ve čtvrté zóně Chráněné krajinné oblasti Šumava, nemáme oficiání informace o zamýšleném postupu správy CHKO, což může mít výrazný vliv na naše další podnikatelské záměry.

Zkusím otázku z jiného soudku. Jak se díváš na čistotu lipenské vody?
Jsem rád, že mohu říci, že lipenskou vodu v jezeře považuji za velmi čistou, o čemž svědčí fakt, že tolik obávané sinice se zde vyskytují velmi ojediněle. Prostě, voda na Lipně je čistá.

Hnědé zabarvení je, jak známo, způsobeno rašeliništěm v místech horního toku Vltavy. Lipno má také velmi dobrou výškovou polohu pro čistotu vody, a sice 726 metrů nad mořem. V této souvislosti je třeba také říci, že tady velmi ojediněle chytíte tak obávané klíště.

Převážnou část tvé klientely v letním období tvoří cykloturisté. Myslíš si, že se v této části Šumavy dobře orientují?
Určitě ano. Cykloturistické trasy jsou zde totiž velmi pečlivě značeny, a kromě toho tu máme i celou řadu velmi kvalitních lesních cest, které využívají zejména cyklisté, kteří nechtějí jezdit podle mapy a volí si vlastní poznávací trasy. Zdejší oblasti by ještě více pomohlo vybudování cyklotrasy do Lipna nad Vltavou. O tomto záměru se v minulosti již hovořilo, k zamýšlené realizaci nakonec nedošlo. Nyní to ale vypadá, že se výstavba cyklotrasy přece jen uskuteční.

Odpovídá: Jan Bittner – provozovatel hotelu a restaurace v Přední Výtoni

Cyklotrasy jsou letním tématem. Na co ale lákáte turisty v zimním období?
Náš hotel, ostatně stejně jako celá obec Přední Výtoň, se může pochlubit poměrně velkou ubytovací kapacitou, která je využita zejména díky nedalekým třem lyžařským střediskům Kramolín, Hochficht a Sternstein, která jsou kvalitně vybavena nejnovějsí technologií. Je pravdou, že přes velmi dobrou geografickou polohu chybí obci zázemí pro běžecké sporty.

Máš nějaký nápad, který by přinesl obci prosperitu?
Dobrá otázka, je tady excelentní místo k vybudování zázemí pro biatlon. Co k tomu dodat? Snad jen, že se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších zimních sportů.

Považuješ tvé rozhodnutí podnikat v Přední Výtoni s odstupem dvanácti let za správné?
Ano, byla to správná volba. Tato část Šumavy bude v blízké budoucnosti významnou zónou aktivního odpočinku, vždyť disponuje největším jezerem v Evropě a má pořád ještě nějvětší zalesněnou kompaktní plochu, kterou lze na jiných místech hledat jen těžko.