Nejsou proti

Obec Pohorská Ves nemá proti observatoři námitek. V minulém týdnu zastupitelé záměr jednomyslně odsouhlasili.

Observatoř zaměřená na pozorování a zkoumání planetek by měla přibližně v roce 2013 vzniknout na kopci Myslivna u Pohorské Vsi.

Projekt, který chystá Astronomický ústav Akademie věd České republiky, je zatím v přípravné fázi. Náklady na celou akci předběžně vycházejí na 250 milionů korun, přičemž nejdražší je dalekohled, jehož hodnota se pohybuje kolem 200 milionů korun.

„Projekt bude, pokud projde schválením, placen z evropských peněz v rámci programu Výzkum a Vývoj pro Inovace, na který do České republiky přišlo asi 56 miliard korun a spravuje ho ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy,“ objasnil včera Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, který také vysvětlil, proč padla volba právě na předhůří Novohradských hor.

„Z řady důvodů. Jednak je zde menší výskyt frontální oblačnosti, tedy více jasných nocí. Vrch Myslivna s nadmořskou výáškou 1040 metrů je dostatečně vysoký na to, aby byl v drtivé většině nocí nad zimní inverzní oblačností,“ vysvětloval Pavel Suchan.

To znamená další jasné noci ve dnech, kdy je v nížinách zataženo. Kromě toho jižní Čechy a zejména příhraniční oblast s Rakouskem vycházejí také lépe z hlediska světelného znečištění, protože zachovalá příroda Novohradských hor je jím zasažena mnohem méně než ostatní oblasti.

„Konkrétní místo experti hledali, proměřovali a vybírali skoro dva roky. Vrch Myslivna z toho vyšel nejlépe. Je tam velmi klidný vzduch, což je důležité pro pozorování, aby nebyl obraz rozmazaný,“ dodal Suchan.