I proto včera ke stoletému výročí odhalilo dvě pamětní lavičky, Adalberta Stiftera a Ivana Nového (který psal i pod pseudonymem Jan Horský). Je z nich výhled na Šumavu, resp. na lipenskou přehradu. Oba literáti žili a ve svých dílech psali právě o Horní Plané a jejím okolí.

„Autorsky pojaté lavičky jsou výjimečné nejen tím, jak vypadají, ale i tím, že jsou věnovány dvěma osobnostem neodmyslitelně spojeným s Horní Planou a zdejším krajem,“ uvedla při slavnostním odhalení laviček Lenka Hůlková z Památníku rodného domku Adalberta Stiftera, který mapuje život a dílo tohoto básníka Šumavy.

„Lipensko se rozprostírá na pomezí tří zemí. Nyní na nově instalovaných lavičkách může spočinout každý návštěvník Lipenska, ať už je to Čech, Němec či Rakušan, a kochat se krásami lipenské a šumavské krajiny. Máme všichni velkou radost, že se to děje právě v čase pocovidového rozvolnění, kdy se můžeme těšit na nadcházející turistickou sezonu,“ řekl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek a iniciátor celého projektu.

Navrhovatelem a tvůrcem obou laviček je šumavský řezbář Karel Tittl, dubové dřevo pro jejich výrobu dodala společnost Jihozápadní dřevařská. „Jsme soukromá společnost a chtěli jsme podpořit tuto iniciativu města Horní Planá, která je z našeho pohledu velice bohulibá,“ uzavřel ředitel Miroslav Michna.