Nejznámější Mahulenou je postava ze Zeyerovy pohádky Radúz a Mahulena, kterou zhudebnil Josef Suk. Tato Mahulena dokázala osvobodit Radúze, který se nechal z lásky k ní přikovat ke skále. Podle charakteristik křestních jmen je Mahulena považována za přímou, přirozeně inteligentní, někdy žijící s vnitřním bojem v duši a horším přizpůsobováním se ke změnám. Přijde mi, že toto jméno k tomu sametovému dni docela pasuje.

Při každém převratu se vyskytují tři skupiny lidí. Tou první jsou revolucionáři, lidé odvážní, kterým po úspěšně provedené revoluci je tleskáno, ale dlouho se z toho většinou neradují. Po čase už ani pes po nich neštěkne, zcvrknou se do ztracena. Po neúspěšné revoluci skončí v kriminále. Druhou tvoří ti, kteří vyčkávají za bukem, nenamáhají na náměstích své hlasivky, ale v pravou chvíli se ujmou moci. Třetí skupinou jsou lidé, kteří po moci netouží, nýbrž po bohatství. I oni proto posečkají, co se z toho převratu vyklube a pak to rozjedou.

Stačí se kolem sebe rozhlédnout, kdo byl kdo, do jaké skupiny patří. Panta rhei (vše plyne), říkávali staří Řekové. Znám člověka, který tenkrát v listopadu horlivě řečnil na krumlovském náměstí u kašny a nemá práci, jen dluhy. Ze zmínku stojí příběh Jana Vondrouše, prvního porevolučního starosty Českého Krumlova. Vykonal pro město hodně, zachránil pro ně rodinné stříbro - historické domy a objekty. Lidé ale rychle zapomínají. V posledních třech komunálních volbách se už do zastupitelstva nedostal. Škoda, byl by svou rozvahou a znalostmi stále přínosem.

Jiný nikde nemluvil, pouze nenápadně pokukoval, ale využil vhodné příležitosti, aby něco zprivatizoval. Uměl si na to peníze obstarat nebo se dát do holportu s někým z ciziny. Různí koumáci dokázali být v pravou chvíli na pravém místě, vyznali se i díky známostem z období socialismu, kdy jeden druhému jsme si byli soudruhem nebo třídním nepřítelem. A řada těchto chytrolínů projevila svou odvahu tím, že vrátili legitimaci člena KSČ a místo soudruhu řediteli se jim začalo říkat pane generální. Dříve byli někteří milicionáři, dnes se z nich vyklubali milionáři či dokonce miliardáři. I taková to byla doba, životní realita a charaktery lidí.

close Českokrumlovský spisovatel Jan Vaněček. info Zdroj: archiv redakce zoom_in Ještě existuje čtvrtá skupina občanů, těch je nejvíc, kteří uvěřili, že se budou mít líp. Někomu se to povedlo, jiný skončil brzy po sametové revoluci ve frontě na úřadu práce. Mahulena však za to nemůže.

Jan Vaněček
českokrumlovský spisovatel