Ty obrázky jsou léto co léto stejné. Převržené květináče, popelnice naházené v řece, poničené dopravní značky nebo drobné krádeže.Stovky vodáků, které Rožmberkem během prázdninových měsíců projedou, mění jindy poklidné městečko v místo, kde aby se slušní lidé báli vyjít po setmění ven.

A dost, řekli si Rožmberští. Na nedávném zasedání zastupitelů jeden z volených zástupců občanů Roman Chmela prohlásil, že je třeba hledat řešení. Navrhl, aby město začalo jednat se sousedním Vyšším Brodem o možnosti, že by na zajištění veřejného pořádku v Rožmberku vždy v letní sezoně dohlíželi vyšebrodští strážníci.

„Ti, kteří tu dělají nepořádek, se ani nedají nazývat vodáky, i když do města přijíždějí po řece," řekl Roman Chmela. „Nedávno třeba jedna partička sebrala u obchodu palety a ty pak spálila na ohni," přidal jeden postřeh z bujarého nočního života v Rožmberku.

Živo bývá za tmy i u rožmberského hradu. Své o tom ví zástupkyně kastelánky Gabriela Hurná. „Hrad je uzavřený bránou, takže se sem lidé v noci nedostanou, ale okolo hradu nacházíme pohozené nebo rozbité láhve, občas je tu možné natrefit i na povalujícího se opilce," zmínila.

Státní policisté přitom podle místních na všechno nestačí. „Je to pochopitelné. Jestliže mají na starosti celé Vyšebrodsko a jsou právě třeba ve Studánkách, když se v Rožmberku něco semele, nemůžou tu být okamžitě," poznamenal Roman Chmela.

Zástupci sousedních měst se tak sejdou ke společnému jednání o možném řešení situace právě za pomoci vyšebrodských strážníků.

Vyšebrodský starosta Milan Zálešák však už včera předznamenal, že město své strážníky k výkonu služby i v sousedním Rožmberku zřejmě neuvolní.

„Neumím si představit, že by naši tři strážníci za situace, kdy se od května do září potýkáme s výtržnostmi vodáků i zvýšeným pohybem turistů ve městě, řešili prakticky stejné problémy ještě v Rožmberku," řekl Milan Zálešák.

Varianta, že by Vyšebrodští řady městské policie posílili o dalšího strážníka, je přitom podle Milana Zálešáka rovněž nepravděpodobná. „Rozpočet máme napjatý a městská policie nás už teď stojí nemalé peníze. Navíc zřejmě v příštím roce budeme muset strážníkům pořídit nové auto. Takže podle toho, jak se teď vyvíjí rozpočet, není reálný ani tento krok," doplnil starosta.

Prakticky neuskutečnitelná je pak podle rožmberské starostky Vladimíry Kolářové i varianta, že by Rožmberk zřídil vlastní městskou policii. „Problémy s narušováním veřejného pořádku u nás řešíme prakticky jen dva měsíce v roce, takže tato cesta by se nám rozhodně nevyplatila," sdělila starostka.

Zastupitel Roman Chmela přišel ještě s jedním návrhem: „Za úvahu by možná stálo i zřídit v Rožmberku služebnu vyšebrodských státních policistů."