Harlekýn, Pierot, Kolombína a další postavy typické pro komedie del arte v režii českokrumlovské režisérky Inge Švandové Koutecké od počátku až do konce bavili návštěvníky barokního plesu, opery La Contessina (Hraběnka) v zámeckém barokním divadle a zahradní slavnosti na krumlovském zámku. „Jsem na Barokní noci poprvé a jsem nadšena. Je to živé, hravé, do hry jsou vtaženi diváci, i do tance, což se poštěstilo i mně zatančit si v nádherném Maškarním sále,“ nešetřila chválou Jitka Maurerová z Kájova. „Nádherná byla i opera, i když jsem jí nerozuměla. Celý večer oživují dobové postavy. Je to nádherný večer – i když není zrovna teplo,“ řekla s úsměvem v noční, tisíci svícemi osvětlené zahradě, kterou ale zahalilo na tuto dobu poměrně neobvyklé chladno. „Jenom tady chybí svařák, teplá je tu asi pouze voda od párečků,“ zasmála se.

Tentokrát mezi hosty plesu přišel Josef Adam Schwarzenberg, který žil v době od roku 1722 do roku 1782 a měl se svou ženou Marií Terezií z Liechtensteina čtyři syny a pět dcer. Vznešený pár se usadil na balkonku Maškarního sálu, odkud sledoval zábavu u svých nohou. Vladaře představoval režisér Slavností pětilisté růže Štěpán Kryski, který ještě den předtím neměl nejmenší tušení, o kolik náhle povyskočí na společenském žebříčku. „Dozvěděl jsem to hodně narychlo, v podstatě dnes, že musím zaskočit původního představitele. Ale jsem celkem z režírování slavností zvyklý. Ocitnout se v kůži Josefa Adama ze Schwarzenbergu by nemuselo být špatné, myslím, že na tom byl asi dost dobře, protože měl veliké zásluhy a nechal za sebou velikánské dílo. Teď se hlavně těším na barokní ohňostroj, který jsem ještě neviděl.“

Nepřehlédnutelným hostem Barokní noci byl cizinec ve skvostné dobové uniformě generála. Od srdce si celou Barokní noc užíval a nijak se tím netajil. Operu prožíval tak, že k potlesku připojil i dupání, až měli diváci kolem strach, jestli starý historický balkon, na němž spolu s ním seděli, nespadne. „Barokní noc vidím už podruhé. Je výborná, u nás v Americe barokní opery nemáme,“ svěřil se Pepík – jak si vČesku říká – z New Yorku. „Nejsem žádný odborník přes operu, přesto ji miluju. Divadlo je úžasné, staré, máte tu divadlo možná starší než jsou Američani,“ rozplýval se nadšením.