Oblečeni ve svátečních róbách usednou Velešínští za stoly, kde v poledne obědvají studenti. Vzápětí si mohou zatančit ve víru plesové hudby. Jídelna velešínské střední školy je na to prostorná dostatečně.

I tak by mohla vypadat třeba už příští plesová sezona ve městě, jestliže se naplní obávaný scénář. Velešínu totiž hrozí, že přijde o svůj jediný kulturní sál v restauraci U Zlaté podkovy. Objekt se sálem se totiž Miroslav Havlíček snaží prodat i se svou firmou, jíž dům patří.

Pokud by pak nový majitel objekt přestavěl, a kulturní sál tak zanikl, Velešínu reálně hrozí, že by se například plesy, ale i taneční prodloužené či věnečky, konaly v jídelně střední školy. „I to je možná varianta pro případ, že by sál U Zlaté podkovy v budoucnu skutečně sloužil jinému účelu než v současné době,“ připustil starosta Velešína Josef Klíma.

Proč tedy město objekt s kulturním sálem samo neodkoupí? „Na to nemáme prostředky. Finančně by nás totiž zatížila nejen koupě objektu, ale i jeho případná rekonstrukce a zejména provoz. Musíme zvažovat, co je reálné. Není možné, aby všechny peníze z městského rozpočtu šly na provoz úřadu a příspěvkových organizací města,“ doplnil Josef Klíma.

Jiné místo pro pořádání větších kulturních akcí, než je již zmíněná jídelna střední školy, přitom Velešín nenabízí. „Do sálu U Zlaté podkovy a přilehlé vinárny se vejde až 250 lidí. Koná se tu do deseti plesů v sezoně, ale i taneční prodloužená a věneček či různé akce pro děti. Například do sálu kina tolik lidí v žádném případě nedostaneme – zde pořádáme nanejvýš taneční kurzy, a to ještě poměrně komplikovaně. Když je hodně zájemců, musíme děti rozdělovat na dvě skupiny,“ uvedla ředitelka Kulturního a informačního centra Velešín Hana Růžičková.

Vhodné prostory pro pořádání větších akcí podle ní nenabídne ani víceúčelové kulturní centrum, které vzniká v objektu někdejšího kostela sv. Filipa a Jakuba na velešínském náměstí. „Zde bude místo jen pro komornější akce, žádný velký sál, kde by se mohlo hýbat více lidí,“ podotkla Hana Růžičková.

O tom, že by si současný majitel restaurace U Zlaté podkovy Miroslav Havlíček stanovil jako jednu z podmínek prodeje objektu zachování kulturního sálu, podle svých slov neuvažuje. „Ve Velešíně podnikám již dvacet let a musím upřímně říct, že za tu dobu pro mě město nic neudělalo. Takže pro to, abych si podobnou podmínku kladl, nevidím důvod,“ sdělil Miroslav Havlíček.

„To, že město prodejem objektu může o sál přijít, si uvědomuji, ale dům zkrátka prodám tomu, s kým se domluvím. Možnost odkoupit restauraci se sálem má i město, ale zatím jí nevyužilo,“ doplnil Miroslav Havlíček, jenž objekt zakoupil po revoluci ve veřejné dražbě.

„Když jsem tu před dvaceti lety začínal, bylo podnikání snadnější než dnes. Lidé měli ve Velešíně na výběr dvě restaurace, dnes je jich deset dvanáct. Největší fabrika tu zaměstnávala 2500 lidí, dnes pár stovek. Velešín byl středisková obec, to už minulo. A turisté bohužel zatím nemají žádný důvod sem jezdit,“ dodal Havlíček.

S návrhem, jak kulturní sál ve Velešíně zachránit, přišel na nedávném zasedání zastupitelstva jeden z volených zástupců občanů Milan Prokeš (SNK pro rozvoj Velešína), jenž zároveň vede místní taekwon–do školu. Po konzultaci se zástupci dalších sportovních klubů ve městě navrhl uvažovat o vybudování sportovní haly uprostřed atletického oválu v areálu školy, jež by místním sportovcům sloužila namísto haly, která má vzniknout přestavbou někdejšího výměníku na Sídlišti. „Toto sportoviště by přitom mohlo být víceúčelové – hala by mohla sloužit zároveň jako kulturní sál. Jen to však jen vize, která by se musela dále konzultovat,“ podotkl Milan Prokeš.

Tuto myšlenku však velešínský starosta Josef Klíma označil za úlet. „Předpokládám, že to byla jen zkouška toho, kdo co vydrží,“ řekl lakonicky Josef Klíma.