Do japonských barev se o víkendu oblékl Pořešín. Občanské sdružení Hrady na Malši na zřícenině nedaleko Kaplice po roce uspořádalo zábavný den pro děti z Arpidy, českobudějovického centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením. A nechyběl ani samotný Shogun, který přišel z nebe. Alespoň tedy podle vlastních slov.

„Shogun je vážně dobrý,“ culili se bratři Kryštof a Adam Klabouchovi z Adamova u Českých Budějovic. Ti také neváhali ochutnat něco z tradiční čínské kuchyně. Jídlo dobré, jen ty hůlky dělaly problémy. „To je děs. Jak s tím mohou jíst? Jinak nám to ale chutná. Dobré kuře s rýží.“

A co mladé návštěvníky zaujalo na Pořešíně nejvíce? „Mně asi, jak se nahoře střílí z luku,“ řekl Krištof Klabouch. Bratr Adam nejvíce ocenil celkovou výzdobu. „Je super. Působí výborně,“ pochválil práci organizátorů.

Shogun byl vidět, jak se pohybuje mezi návštěvníky, ale občas také, jak lenoší ve své přírodní ložnici. „Pořešín je vážně dobré místo. Takové mystické,“ chválil prostředí tajemný muž, který nakonec přiznal, že je z Japonska, ale bydlí momentálně v Praze. Na Pořešíně byl podle svých slov poprvé.

„Shogun nám dal hodně dobrých typů, jak to tady dát dohromady. Je z Česko – japonské společnosti,“ řekl jeden z organizátorů Vladimír Vácha. Jak sám uvedl, hlavním cílem bylo, aby byly zachovány místní podmínky, ale zároveň, aby celá akce odpovídala co nejvíce Japonsku. „Minulý rok jsme dělali středověk, letos jsme se rozhodli pro Japonsko. Jedná se vyloženě o charitativní akci pro Arpidu. Je to vlastně dětský den. V příštím roce možná uděláme Kelty. Uvidíme,“ řekl Vácha. Vztah jeho samotného k Japonsku je veskrze kladný. „Dělám také aikido,“ usmál se.

Takřka stovka dětí si mohla na několika stanovištích vyzkoušet například bubnování, střelbu z luku nebo origami.

„Origami mi docela jde,“ pochlubil se Jan Bronec z Českých Budějovic. „Udělal jsem si ptáčka. Určitě ale zkusím i jiná stanoviště. Je to tu celkově moc pěkné.“

Chválou nešetřila ani Martina Němcová, která na Pořešín vzala svého syna. „Na takovou akci jsme letos vyrazili poprvé a je to tu vážně krásné,“ řekla Němcová.

Proč vlastně Pořešín? „Protože je to nejpřístupnější a největší zřícenina tady na Malši. Celkově nejvhodnější pro tento typ akcí. Ostatní zříceniny jsou na takovou kapacitu moc malé,“ řekl Vácha.