„Teď budeme bojovat o druhé nádvoří. Boj se bude skládat ze tří bitev," vysvětloval během bitevní vřavy Petr Písek ze Šternberka, toho času žoldák pánů z Pořešína. „Bitva o mosty. Bitva velitelů a konečná steč. Kdo vyhraje, vyhrává hrad," vysvětlil pravidla.
Akce se zúčastnilo zhruba na osm set lidí.

Navzdory třeskotu zbraní, hrůzostrašně vypadající boje dopadly dobře.

Lidé všeho věku se dobře bavili. Kromě bitev si užívali bezpočet středověkých vystoupení a středověkou hudbu, děti množství her.
Markéta Kolesová, která dorazila z Rakouska, si akci chválila. „Je to hezký a velký hrad. To jsem si ani nemyslela, že to je taková velká zřícenina," podivovala se. „Nejvíce se mi tady líbí ta středověká hudba," pochvalovala si. Její kamarádka z Kaplice Lucie Krnínská zase obdivovala dobové kostýmy.

Všude pobíhající děti ocenily různá šermířská a taneční představení a klukům učarovaly hradby, po kterých se volně proháněli. Celodenní program na zřícenině hradu Pořešín zakončila ohňová show.

Tři z návštěvníků, jejichž vstupenka byla vylosována, vyhráli let balonem. Tím se jim naskytla možnost vidět zříceninu hradu z výšky 400 metrů.

V nabídce bohatého občerstvení byl třeba guláš pana Voka či obyčejné topinky. Válčení na Pořešíně dopadlo dobře.
„Bitvu o hrad vyhráli všichni," dodal na závěr Josef Kaloš ze sdružení Hrady na Malši. Zraněn nebyl nikdo.