Stát potřebuje peníze a podnikatelé se mu měli ke včerejšímu dni dobrovolně přiznat, kolik jich ze své kapsy do státní pokladny odevzdají. Klasických front se ale daňoví poplatníci na českokrumlovském finančním úřadě nedočkali. Naopak. „Když jsem přišel, nebyl tu vůbec nikdo,“ divil se včera podnikatel Rostislav Tomek. Podobně reagovali i další podnikatelé, kteří postupně přicházeli.

Čím to je? Třeba možností podat daňové přiznání přes internet, nebo i tím, že úředníci už dvakrát vybírali daňová přiznání při svých výjezdech do Vyššího Brodu a Horní Plané. „Trochu nevýhoda je, že už není otevřená pokladna, takže musím jít daně zaplatit na poštu,“ dodal ve tři hodiny odpoledne Rostislav Tomek.

Absence front může může mít i jiný důvod: „Mám teď příliš práce na to, abych se pitval s daňovým přiznáním, takže jsem si zaplatil odklad,“ konstatoval českokrumlovský živnostník Jan Čepelák. „Navíc jsem se rozhodl pro placení paušální daně z příjmů, přestože to pro mne vychází méně výhodně, ale nechci s touto mašinérií mít už nic společného a nechci platit hordu daňových poradců a účtařů.“

Jiní podnikatelé nafukují náklady, jak jen to jde, další pak otevřeně přiznávají, že uplynulý rok byl špatný, tržeb, zvláště v turistickém ruchu, bylo málo, a tudíž opravdu i méně odvedou. Určité výhody ze strany státu teoreticky k dispozici mají. A prakticky?

„Stát umožnil podnikatelům, že nebudou muset platit tak vysoké zálohy, což by jistou úlevu mělo přinést,“ konstatovala Ivana Kamenová, vedoucí kontrolního oddělení českokrumlovského finančního úřadu.

Menších vybraných daní se ale bojí starostové měst a obcí v regionu. Část těchto peněz jde totiž zpětně na jejich fungování a pokud jich bude méně, bude se o to víc škrtat v obecních rozpočtech.

Podle Ivany Kamenové je ovšem příliš brzy na to, aby se případný propad projevil. Ke včerejšímu termínu podání daňového přiznání ještě žádné statistiky nejsou a dalším termínem, který podnikatelé mohou využít, je konec června. Pokud mají daňového poradce.

Někdo už peníze na odvedené daně připravené má. Jsou ale i tací, kteří měli vloni i letos opravdu hubený rok. Co se stane, pokud daň nezaplatí? „Promlčecí lhůta je tři roky, ale pokud v tomto období nějaké úkony pro získání daně učiníme, pak se období protahuje až do maximální možné délky deseti let,“ doplnila včera Ivana Kamenová. K tomu je nutné připočítat nemalé penále.