Zuzana KyselováZdroj: DeníkJako třeba Alena Nováková z Křemže, která vede mateřské centrum a organizuje řadu dalších akcí, podobně Jana Grammetbauerová z Loučovic, nebo Marie Hlušková z Českého Krumlova. Ač se paní Marie doma stará o pět dětí a studuje, neváhá pomáhat druhým. Chyběl jí pro děti v pěstounské péči asistovaný kontakt, založila tedy sdružení Paventia, které pomáhá i dalším pěstounským rodinám.

Nyní potřebuje pro 2,5letou dcerku něco jako školku, kde by holčička byla jenom někdy podle jejích časových potřeb, tak zakládá dětskou skupinu, a to přímo v historickém jádru Č. Krumlova, aby tím současně přispěla k oživení centra běžným životem Krumlováků. Když až v zahraničí našla pomoc pro svou druhou dceru s nemocí, se kterou si čeští lékaři nevěděli rady, pomáhá dalším rodinám stejně nemocných dětí a snaží se dostat informace o léčbě i k českým lékařům.

A takových nadšenců, co nehledí na svůj čas, a věnují se dětem i dospělým v rozmanitých činnostech, je spousta. Zaplaťpánbůh, najdou se v každém městě a obci. Na rukou bychom je měli nosit. Zaslouží si náš hluboký obdiv, úctu a vděk, i když ne vždy je sklízejí.