V termínu, který jim předem oznámila Česká pošta, totiž prý neobdrželi sčítací listy, tedy formuláře, jejichž vyplněním lidé splní svou povinnost se do sčítání zapojit.

„Před časem jsem ve schránce našla oznámení, že v pondělí 7. března mezi 17.30 a 20. hodinou mi doručovatelka domů přinese sčítací listy. Nikdo ale nepřišel, v úterý u mého bytu také nikdo nezvonil a ve schránce jsem žádné další oznámení nenašla,“ postěžovala si paní Miroslava, obyvatelka jednoho z panelových domů na Plešivci. Redakci Deníku kontaktovala s tím, že se nyní obává pokuty, která za nevyplnění formulářů hrozí. „Sčítací listy bych vyplnila ráda, ale bohužel mi je nikdo nepřinesl.“

Podobnou zkušenost má i paní Lenka ze sousedního domu. „V pondělí jsem byla na dlouho plánované návštěvě u známých. Domů jsem ale musela jet dřív, než jsem původně chtěla, protože mi měla pošťačka doručit formuláře ke sčítání lidu. Chvátala jsem ale marně, nikdo nepřišel,“ krčila rameny Lenka.

Podle Petra Spáčila, vedoucího českokrumlovského sběrného místa České pošty, jež distribuci sčítacích listů zajišťuje, pracovnice pošty v uvedené době formuláře nestihly roznést. „Akci takového rozsahu máme na starosti poprvé, a tak se nám v tomto případě nepodařilo doručování formulářů naplánovat zcela bezchybně.“

Jak Petr Spáčil ujistil, lidem, kteří sčítací listy neobdrželi v předem ohlášeném termínu, je pracovníci pošty doručí v nejbližších dnech. Napoprvé se však do domácností na Plešivci, kde zatím formuláře postrádají, vydají bez předchozího ohlášení. „Přijít mohou ve všedních dnech mezi 16. a 20. hodinou a o víkendech od 9 do 20 hodin,“ uvedl Petr Spáčil.

Pokud však nikoho, kdo by formuláře mohl oproti podpisu převzít, doma nezastihnou, zkusí štěstí znovu. Termín druhé návštěvy však doručovatelé oznámí prostřednictvím informačního letáku, který lidem vhodí do schránky. „Pokud se lidem ani druhý termín návštěvy nebude hodit, mohou zavolat na bezplatnou linku 800 87 97 02 a domluvit si jiný čas návštěvy. Je možné také zajít na sběrné místo a vyzvednout si formuláře osobně,“ vysvětlila mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Podle Petra Spáčila se zatím jediný problém s doručováním sčítacích listů objevil právě na Plešivci. Další podobné případy však nevyloučil. „Může se to stát častěji, například při poruše vozidla doručovatelů anebo z dalších provozních důvodů,“ doplnil.

Jakýchkoliv finančních postihů se však v případech, jako je ten zmíněný, lidé obávat nemusejí. Jak ujistil Ondřej Kubala, mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011, hrozí pokuta jen lidem, kteří se sečíst odmítnou.

„Tehdy bychom měli předat obecnímu úřadu podnět k zahájení správního řízení. A je na rozhodnutí úřadu, zda bude pokuta udělena, nebo ne,“ popsal Ondřej Kubala s tím, že taková sankce se může vyšplhat až na částku 10 tisíc korun. „Je velmi moudré, že rozhodnutí je právě na obci, protože ta nejlépe ví, v jaké životní či sociální situaci se daný člověk nachází. Někomu například v době sčítání může zemřít někdo velmi blízký a v takový okamžik člověk určitě nemá myšlenky na to, aby ještě vyplňoval sčítací listy. A právě v obcích mohou podobné případy při rozhodování o udělení pokuty lépe zohlednit,“ dodal Ondřej Kubala.