„Chceme vyzkoušet, jaké budou reakce. Na sídlišti žije řada lidí, kteří pracují na směny v Jihostroji nebo v okolních továrnách, hodně jich jezdí pracovat také do Budějovic, a když se vrátí, už je všude zavřeno,“ vysvětlil záměr ředitel Jednoty Kaplice Jan Hoffmann. „Zatím neměli prakticky žádnou možnost si nakoupit ráno před směnou nebo večer po návratu z odpolední, což se teď změnilo. Stavit se tu mohou samozřejmě občané celého Velešína i okolních obcí.“
Do prodejny se lidé dostanou čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu, bez ohledu na státní svátky. Buď jsou v ní prodavačky, nebo si sami zákazníci odemknou vchod pomocí aplikace DoKapsy od ČSOB. Návod, jak ji do chytrého telefonu stáhnout, najdou na informačním panelu u vchodu. „Hlavní vchod v době bezobslužného prodeje zamykáme, zákazníci k nám mohou vstoupit novým bočním vchodem,“ přiblížil ředitel. „Kromě nabídky v obslužném pultu, který je v tu dobu zavřený, si mohou zákazníci koupit veškerý další sortiment.“
S nekalými úmysly nepoctivých zákazníků se v automatizovaných prodejnách kaplická Jednota nepotýká. „Přeci jenom je vše chráněno jednak přístupem přes bankovní identitu, jednak jsou všude kamery, a prodejna je živě monitorována pultem centrální ochrany, takže k problémům v tomto směru nedochází,“ osvětlil Jan Hoffmann.
V COOPu na velešínském sídlišti je i Sazka terminál, pokladna funguje také jako minibankomat. „Tak to je na všech našich prodejnách. Stačí přijít, nakoupit od jedné koruny, pokladní to naťuká a vydá zákazníkovi hotovost, která se mu stáhne z bankovního účtu,“ popsal ředitel Jednoty Kaplice. „Částečně suplujeme i poštovní nebo bankovní služby: na kase se dají zaplatit složenky a faktury, dobít mobil.“
Další automatizované prodejny má Jednota Kaplice např. v Bujanově, Čížkrajicích, Ločenicích, Českém Krumlově a na Lipně. „Ve Velešíně už je to naše šestá prodejna, i z toho plyne, že se službě daří,“ uzavřel Jan Hoffmann s tím, že další budou v budoucnu přibývat.