Každá čtvrť bude mít a znát svého strážníka, tak zněl titulek nové koncepce vyhlášené Českým Krumlovem před dvěma lety. Zatímco obyvatelé vnímají centrum města jako bezpečnější především kvůli rozšířenému kamerovému systému, lidé na sídlištích a okrajových čtvrtích vídají státní policii či strážníky jen zřídkakdy.

„Státní policie víc vidět je, ale strážníci? Ti dají jenom sem tam nějakou tu botičku, pak pochůzečku a nic víc,“ ilustruje s ironií a nikterak ojediněle Richard Křenek ze sídliště Plešivec. A co na to ti, kterých se věc týká?

„Rozdělení do rajonů tak, jak bych chtěl, nefunguje,“ sdělil včera velitel českokrumlovských strážníků Jan Šítal. Důvod? „Vnitřní město nás velice zatěžuje problémy v dopravě.“ Politické vedení města za dva roky také nenašlo možnosti, jak vyřešit dopravní problematiku v historickém centru.

„Volají mi lidé, že když má město strážníků dvacet, proč dva z nich nejsou celý den na Míru, dva na Nádraží, dva na Plešivci a podobně. Jenomže ve službě jsou najednou pouze čtyři strážníci přes den, a pokud jde všechno dobře, tak další čtyři přes noc,“ uvádí Šítal. Vše je kvůli střídání služeb a také kvůli celkovému počtu strážníků. Šestnáct jich obstarává ulice, čtyři se střídají na stálé službě. Zbývají preventista, velitel, sekretářka.

Změní se situace v dohledné době? Podle starosty Českého Krumlova Luboše Jedličky určitě ano: „Prvním lednem letošního roku vstoupila v platnost reorganizace Policie České republiky. Od ledna také každý měsíc pravidelně jednám s novým vedením policie v Českém Krumlově a domluvili jsme se na větší spolupráci,“ sdělil včera starosta s tím, že v ulicích města by se měla více objevovat práce státní policie.

„Jestliže už se nám podařilo dostat příslušníky Policie České republiky na křižovatky, jako například včera na ulici Pod Kamenem, nebo na přechody pro chodce, pak budou mít naši strážníci čas dostat se do sídlišť a okrajových čtvrtí,“ nastínil budoucnost starosta.

Spolupráce strážníků a Policie České republiky by se měla promítnout také do dalších společných akcí. Například preventivních prohlídek barů a restaurací a kontrol podávání alkoholických nápojů nezletilým. Ty se v nepravidelných intervalech konají už delší dobu a Českokrumlovský deník byl u několika z nich.

Jak dokládá Milan Popel, zástupce vedoucího Obvodního oddělení Policie České republiky v Českém Krumlově: „A nejsou zaměřeny jen na kvantitu zadržených osob, ale především na prevenci a budou se opakovat.“

Zatím naposledy se podobná akce konala v pátek, zúčastnilo se jí sedm policistů, psovod se služebním psem a šest strážníků Městské policie. Během kontrol nebylo zjištěno, že by byly v českokrumlovských barech a resturacích podávány alkoholické nápoje osobám mladší 18 let. Pokud se při prokázání totožnosti ukázalo, že tam sedí někdo mladší, dali mu policisté takzvaně dýchnout. Kromě jednoho případu vše bezvýsledně.

„Na jedné z diskoték jsme zjistili sedmnáctiletého mladíka, který měl pozitivní test na přítomnost alkoholu v těle s konečným výsledkem 0.45 promile. Podle jeho vyjádření vypil před návštěvou diskotéky několik destistupňových piv. Tyto mu nepodala žádná druhá osoba,“ doplnil včera Popel. Mladíka pak policisté předali jeho rodičům.

Zapůsobila prevence? Šeptanda? Ať to bylo cokoliv, pokud budou takové výsledky častější, tím podle policistů lépe. „Je dobré, že při akci jsme našli pouze jednoho mladistvého,“ okomentoval výsledek velitel městských strážníků Jan Šítal. „Tato velká akce navazovala na naše menší, které provádíme takřka každý týden a zjevně přináší své výsledky. Barmani a hospodští o tom vědí a zkrátka už jim nestojí zato mít kvůli nalévání mladým problémy,“ shrnul.