Z počtu došlých přihlášek na střední školy a učiliště, které zájemci posílali do pondělí, jsou rozpačití ředitelé škol. Jejich obavy se potvrdily, dětí je v devátých ročnících málo, a to znamená problémy, jak naplnit třídy.

Počet obdržených přihlášek

Gymnázium Český Krumlov: osmileté 22, šestileté 23, čtyřleté 37
Gymnázium Kaplice: osmileté 18, čtyřleté (doplnění vyššího ročníku) 15

„Nejsme z toho samozřejmě nadšení. Na základních školách je zhruba o třicet procent méně dětí, než tomu doposud bylo. A je to poznat. V regionu jsou školy, ze kterých nepřišla žádná přihláška. Mrzí nás to, protože jsme takovou situaci nečekali,“ řekla ve středu ředitelka českokrumlovského gymnázia Jana Cipínová. „Ten propad se bohužel povleče zhruba čtyři roky.“

Menší počet dětí se podepsal i na počtu došlých přihlášek na kaplickou střední školu. „Propad pociťujeme. Na druhou stranu musím říct, že kdyby nám zůstalo tolik dětí, kolik přišlo přihlášek, nebyli bychom na tom špatně. Jenomže to už jsme zase u systému tří přihlášek, kdy do poslední chvíle nebudeme vědět nic,“ konstatovala ředitelka Gymnázia, SOŠ a SOU Kaplice Marta Caisová.

V každém případě děti v Kaplici projevily uspokojivý zájem o učební obory. Otevření se ale nedočkají obory operátor skladování a strojní mechanik.

„Na operátora skladování přišly čtyři přihlášky, na strojního mechanika jen dvě. Budeme tedy must jednat s rodiči, aby svým dětem dali v dalším kole přihlášku jinam,“ řekla Caisová.

Nyní je předčasné mluvit o druhém kole přijímacího řízení. V každém případě je ředitelé nejspíš vypíší. „Určitě tak učiním minimálně pro nižší ročníky,“ potvrdila Cipínová.

Glosu Václava Votruby Mají dnes deváťáci snadnější žití? si můžete přečíst ZDE!