„Nárazy větru v nižších polohách dosahují patnácti, na horách, ale i na některých dalších místech, jako je Temelín či Kocelovice, fouká rychlostí 2O metrů za sekundu, to je až sedmdesát kilometrů v hodině. To může právě na horách v kombinaci se sněžením vést k tvorbě závějí,“ varuje především řidiče.

Potíže v dopravě podle dispečinku Správy a údržby silnic cestáři zatím řešit nemuseli. „Naši lidé jsou ale na služebnách připraveni okamžitě vyjet,“ hlásili silničáři. Ani jihočeští hasiči zatím nemuseli do terénu častěji, než je obvyklé. „Doposud jsme vyjížděli zlikvidovat jen několik málo spadlých stromů,“ bilancuje mluvčí Vendula Matějů.

Sníh podle dat z meteorologických stanic začal na Šumavě padat kolem druhé hodiny odpolední a nepřestane zřejmě minimálně do půlnoci. „Ve výškách kolem sedmi set metrů napadne asi deset centimetrů sněhu, ve vyšších polohách a na hřebenech to může být až 35 cm,“ upozorňuje Daniel Maňhal s tím, že v níže položených oblastech půjde spíše o dešťové nebo smíšené srážky.

„Většinu toho chytí Šumava, zejména návětrná strana, lidé tam mohou mít ráno potíže cestou do práce,“ předesílá. O tom, že nepůjde jen o poprašek, svědčily už v neděli odpoledne záběry z kamer. „Na Churáňově je dohlednost pod sto metrů, prostě bílá tma,“ dodává meteorolog.