Nedávno zveřejňovaná avíza a domněnky se tak stávají tvrdou realitou po reorganizačních změnách celého systému úřadů práce. Jak už jsme informovali (Čk Deník 19. dubna 2011), mělo se v republice propustit údajně až 600 zaměstnanců. V některých pobočkách se hovořilo o jednom, jinde až o deseti pracovnících. Oficiálně tato čísla zatím nikdo potvrdit nechtěl, ale nyní začínají nabývat na konkrétnosti.

„V jižních Čechách bychom měli snížit stav zaměstnanců o 70 osob,“ uvedl včera pro Deník Ivan Loukota, ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Českých Budějovicích s tím, že na Českokrumlovsku, tedy pobočkách v Českém Krumlově a v Kaplici dostanou výpověď čtyři lidé.

To na první pohled nevypadá tak špatně, ovšem podle dostupných informací se věc má tak, že výpověď sice dostanou jen někteří, ale několika dalším zaměstnancům nebudou prodlouženy pracovní smlouvy na dobu určitou. Na Českokrumlovsku tedy k oněm čtyřem přibudou další. Ani to ještě nevypadá v celkových číslech tak tragicky, byť to oněm zaměstnancům život zkomplikuje.

Jak sám ředitel Ivan Loukota přiznává, propouštění ale není konec a za dva měsíce má přijít další vlna. A ta už bude silnější. Zatímco v té současné se celorepublikově propouští asi kolem sedmi set lidí, za dva měsíce už jich bude tisíc pět set.
V tyto dny už jsou známy přesné soupisy těch, kteří výpověď dostanou a vedení úřadu práce je předává odborářům. Odborové organizace v celé republice se k nim během těchto dní také budou vyjadřovat. Ale zmohou s tím něco a dokáží tento stav snad i zvrátit?
Těžko, přiznává za českokrumlovské odbory při úřadu práce Vlastimil Neuman. „Naše organizace takto projednává propuštění osmi lidí,“ dodal Neumann.

„Mnoho se s tím udělat nedá,“ říká odborář Vlastimil Neuman. „Je to rozhodnutí zaměstnavatele. On sice má povinnost výpovědi projednat s odbory, ale není povinen jakékoliv stanovisko odborové organizace respektovat nebo se na ně ohlížet.“
Navíc případných šancí na to, aby alespoň někteří zaměstnanci byli převedeni v rámci reorganizací na jiný druh práce, příliš není. Podle odborářů spíše takové šance nejsou žádné. Nová místa nejsou ani jinde, ani na úřadech práce.

Jak odboráři dodávají, celé propouštění a celý systém změn je na politickou objednávku a snížení stavu pracovníků probíhá mnohdy stylem, ať to stojí, co to stojí, jen když se opticky ušetří na zaměstnancích.
Začíná se také mluvit o tom, že podstatnou část činnosti úřadů práce by do budoucna měly převzít soukromé pracovní agentury. „Také mám takový pocit, ale co je skutečnou příčinou či důvodem, těžko říci, to se můžeme domýšlet každý sám,“ míní Vlastimil Neuman.

Pokud se tak stane, může být v budoucnosti úřad práce opravdu jen o příjmu žádostí o podpory v nezaměstnanosti nebo případné registraci nezaměstnaných. Vše ostatní přejde pod soukromý sektor, což je podle některých odborníků špatné a stát by si měl nechat v této oblasti svůj vliv daleko silnější.
Nicméně, jak ředitel českobudějovického úřadu práce Ivan Loukota ujišťoval už na jaře, pro klienty Českokrumlovska se nic nemění, služby úřadu práce zůstaly zachovány a budou dostupné minimálně ve stejném rozsahu na původních místech.

„Rozsah pravomocí kontaktního pracoviště Úřadu práce v Českém Krumlově se sice poněkud změní, ale změna by neměla mít na klienty dopad. Naopak se poněkud posílí pravomoci Kontaktního pracoviště v Kaplici,“ shrnul pro Deník Loukota.

Ohlédnutí
Prvním dubnem letošního roku nabyl účinnosti Zákon o Úřadu práce České republiky. Tento zákon změnil dosavadní strukturu úřadů práce. Vznikl Úřad práce s generálním ředitelstvím v Praze a 14 krajských poboček se sídly v krajských městech mimo jiné i v Českých Budějovicích. Krajským pobočkám jsou podřízena kontaktní pracoviště, která všechna místa, kde doposud služby zaměstnanosti působily, řídí. Konkrétně v okrese Český Krumlov vznikla Kontaktní pracoviště v Českém Krumlově a v Kaplici, aniž by se stěhovala nebo se měnily jejich kontaktní údaje.