Na počátku dnešní Hodiny na … byl telefonát jedné z turistických průvodkyň: „Přijďte se podívat na Kaplanku u kostela, někdo tam poničil fasádu.“

Ne zrovna lichotivé symboly fašistického či biologického druhu tady podle ní budí už nějaký čas rozruch nejen u turistů, ale i farníků.

11.15: Přicházím ke kostelu svatého Víta, poškrábanou omítku nacházím bez problémů, vytahuji fotoaparát a snímám první tři fotky. Některé symboly už se někdo evidentně snažil zamazat maltou nebo něčím podobným. „Zeptám se na to stavebního technika a uvidíme,“ říkám si.

11.17: „Vy jste od novin, že jo,“ ozývá se kousek ode mne. Ohlížím se. Vedle zaparkovaného auta stojí mladík a dodává: „Tady nesmíte fotit, jste na soukromém pozemku.“ Následuje slovní výměna názorů na téma, co jako novinář mohu, či ne. Mladík rezolutně žádá, ať přestanu poškozená místa fotografovat a chce vše nahlásit.

11.20: „Dobrý den,“ zdravíme se s úsměvem s právě vycházejícím stavebním technikem českokrumlovského vikariátu Edvardem Benešem. Známe se, o farnosti, chrámu nebo rekonstrukci varhan už jsem psal mnohokrát. Uklidňuje horlivého mladíka a probíráme výsledky vandalských návštěv. „Kdyby jen tohle,“ říká smutně Beneš.

„Zrovna si připravuji štuk na to, abych omítku zahladil, ale nevím, jestli to půjde. Mrzne,“ dodává s tím, že stěna Kaplanky není zdaleka jediným místem vandalských útoků. Sprejem pomalovaná už je podle něj i zeď u vyhlídkové terasy jižní strany chrámu nad řekou. V těch samých místech také někdo poškodil umělecké kování na dveřích chrámu.

11.25: Pořizuji další fotografie. Beneš měl pravdu. Z kamenné zádlažby už také nějaký výtečník stihl vydlabat a odnést několik dlažebních kostek, dveře do chrámu jsou počmárané nesmyslnými znaky, kování bez hřebů. „Tohle nepochopím,“ komentuje stavební technik.

„Řekněte mi, koho by bavilo takhle ničit věci. Tady z toho kanálu nám už dokonce i ukradli poklop. Kdyby tady šel nějaký člověk potmě, tak se může vážně zranit. Ještě štěstí, že to nehodili dolů z terasy do řeky!“ Zídka nad Vltavou, několikrát bílená, už je opět postříkaná sprejem, po zemi poházené odpadky.

11.40: „Jednali jsme i s městem a městskou policií, možná sem dají kameru. Jestli ne, tak to tady snad budeme muset zavřít,“ řekl si stavební technik Beneš. O chvíli později jeho slova potvrzuje velitel strážníků Jan Šítal. „Už jsem dal hlídkám pokyn, aby tato místa monitorovala častěji. Uvažujeme také o tom, že sem nainstalujeme mobilní kameru.“

Určitým řešením by opravdu bylo i částečné znepřístupnění tohoto místa. Stačila by ozdobná mříž, zámek a nápis turistům: vstup povolen od do. Jenomže, tohle v centru Českého Krumlova?

12.00: Přijíždí páter Václav Pícha: „Jsme neustále poškozováni,“ říká k situaci. „Toto vše je národní kulturní památka a už nevidíme jiné východisko, než prostor uzavřít, abychom jej uchránili od vandalů. Ale nerad bych to dělal.“

12.10: Stavební technik postupně rozdělává štuk a zahlazuje poničenou fasádu.