Ale čas podle všeho ukázal, že takovou osobnost Český Krumlov potřebuje. „Vezměte si třeba už jenom prostor bývalých kasáren," uvedl včera starosta Dalibor Carda. „Já přece nemohu znát všechny nutné parametry toho, jak má být široká ulice, jak daleko mají stát domy od silnice, to všechno musí řešit architekti. Krumlov je historickou památkou a my přece nesmíme udělat v tomto směru nějakou chybu," dodal starosta. Jako příklad uvádí Litomyšl, kde městský architekt pracuje a podle Cardy jsou výsledky jeho práce nápadité a odpovídající duchu města.
Za pravdu mu dává například českokrumlovský kastelán Pavel Slavko. Chyb už se podle něj za poslední léta udělalo hodně. Drobných i zásadních. Od nevhodných vývěsních tabulí a reklamních poutačů, nápisů na zdech až po fatální zásahy do fasád a střech. „Jen na jednom nároží se dá napočítat i dvacet vývěsních tabulí. U vchodu do dvou domů. Je to normální?" dokládá Pavel Slavko.
Dalším typickým příkladem je zásadní výměna materiálu na nyní obezděném pravém břehu řeky Vltavy. „Začínáme také negativně zastavovat horizont města, byť je za hranicí památkové rezervace. Tam, kde historicky stávaly domečky s valbovou střechou, stojí najednou oranžový dům se střechou rovnou. To by město dovolit nemělo," dodal další příklad kastelán.
Podobné prohřešky totiž narušují původní autentický ráz města, díky němuž byl Český Krumlov také před dvaceti lety zapsán na Seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO. To vše by měla podle Pavla Slavka řešit instituce městského architekta. Bez zajímavosti není, že v současné době je po celém světě 1562 kandidátů na zápis na Seznam UNESCO.
S tím Dalibor Carda včera souhlasil: „Jde jen o to, najít v rozpočtu peníze, které zatím chybí. Funkce městského architekta by pravděpodobně nebyla práce na plný úvazek, ale externí," připustil.