Která politická strana sklízí těsně před blížícími se volbami mezi studenty největší sympatie, se nedozvědí některé školy na Českokrumlovsku.

Ne všechny se totiž zapojily do projektu Studentské volby, v jehož rámci si žáci vyzkoušeli parlamentní volby nanečisto. Ruce pryč daly školy od projektu ne kvůli tlaku některých politiků, nýbrž kvůli nedostatku času před maturitou.

„Čas Studentských voleb pro nás není nejvhodnější. Je těsně před maturitou, takže se plně věnujeme přípravě. Třetí ročníky jsou zase celý červen na praxi, takže jim pomalu ukončujeme klasifikaci.

Složité by to také bylo s učni, kteří mají týden praxi a týden školu. Z těchto důvodů jsme se rozhodli projektu Studentské volby neúčastnit,“ řekla ředitelka Střední odborné školy zdravotnické a Středního odborného učiliště Český Krumlov Martina Kokořová.

Volební lístky neodevzdávali ani žáci kaplické střední školy. Škola sice o zapojení do projektu přemýšlela, ale nakonec se rozhodla věnovat jiným prioritám.

„Nyní vší silou pracujeme na projektu kompostování, se kterým souvisí i úpravy veřejných prostranství před budovou školy. Volby se nám do toho všeho prostě časově nevešly, takže jsme od nich nakonec upustili,“ řekla ředitelka kaplické školy Marta Caisová. V Kaplici by byla situace složitá i vzhledem k tomu, že má škola dvě sídla.

Ředitelka českokrumlovského gymnázia Jana Cipínová považuje volby nanečisto za dobrý nápad. V Českém Krumlově žáci volili, k urnám se jich dostavilo zhruba 50 procent. Výsledky škola hodlá zveřejnit až po řádných volbách, v souladu s původní domluvou.

„Samozřejmě jsou studenti zvědaví. I já bych to ráda viděla. Předem dohodnuté podmínky ale budeme respektovat. Nebylo fér, že výsledky některé školy už zveřejnily,“ řekla Cipínová.

Volby se konaly i na velešínské střední škole. „Volit jsem ale nebyl. Půjdu až ke skutečným volbám, které mají opravdu smysl,“ řekl student této školy Jakub Gušl.