Zařízení představil hejtman Martin Kuba, ředitel budějovického nemocnice Michal Šnorek a primář infekčního oddělení Aleš Chrdle. Jak zmínil hejtman, velkokapacitní odběrové místo je formou přípravy na očekávanou vlnu mutace omikron. „Tato varianta v okolních zemích vytváří velké počty pozitivních osob, naopak může být přívětivější v tom, že by měla méně zatížit nemocnice a jejich jednotky intenzivní péče. Nechceme Jihočechy strašit, ale chceme být na jeho příchod připraveni,“ konstatoval.

Ilustrační foto.
Kraj chce kvůli omikronu zajistit prioritní spoje, aby lidé mohli dojíždět

Naopak špatným faktorem je podle jeho slov rychlost šíření. „Ukazuje se totiž, že je nejméně třikrát rychlejší než mutace delta,“ dodal Kuba s tím, že zvýšený tlak na zdravotní systém lze logicky předpokládat. Roli podle něj hraje také proočkovanost, či imunizace společnosti po předchozí vlně delta.

Aktuální proočkovanost v Jihočeském kraji: První dávku vakcíny proti covidu má 415 tisíc osob, což je 65 procent populace v regionu. U obyvatel ve věku 60+ má ukončené očkování 90 procent Jihočechů. Zbývá asi 16 tisíc osob starších 60 let, tedy v rizikové skupině, kteří nejsou očkováni a ani covid neprodělali. Posilující třetí dávku vakcíny má v současnosti 205 tisíc osob, což je 32 procent obyvatelstva jižních Čech. Většinou jde právě o rizikovou skupinu, až 68 procent z celkového počtu.

Dostupný test pro každého druhý den

Navýšení testovacích kapacit má v budoucnu zabránit delším čekacím dobám na test a přehlcení systému. „Nechceme, aby se rodiče dostávali do situací, kdy jejich dítě ve škole bude pozitivní na antigenní test a oni museli čekat na PCR test, bez kterého nebudou vědět, zda se může vrátit do výuky, nebo musí zůstat doma,“ vysvětlil hejtman.

Nemocnice bude moci za den vyhodnotit dvojnásobný počet vzorků. Ilustrační foto.
Vyhodnocení testů na covid v písecké nemocnici zrychlí, pomůže nový přístroj

Nové centrum má navýšit kapacity na území kraje až trojnásobně, z 4 tisíc odebraných vzorků denně až na 12 tisíc. Kraj tak chce zabránit možným kolapsům kritické infrastruktury, nedostatku hasičů, policistů, zdravotníků, zaměstnanců ve veřejné dopravě, vodohospodářské struktuře a jiných společensky zásadních odvětvích.

České Budějovice jako krajské město má specifické požadavky. „Proto jsme se rozhodli využít kapacitu výstaviště, protože právě zde je násobně větší zájem o testování oproti okresům, jako je Prachaticko a Českokrumlovsko,“ dodal Martin Kuba.

Nový rezervační systém a testy ze slin

Jak doplnil ředitel krajské nemocnice Michal Šnorek, ve čtvrtek ráno současně spustili i nový rezervační systém. „V novém velkokapacitním odběrovém centru budou dominantně prováděny odběry ze vzorků slin pro stanovení PCR, zároveň běží nový systém registrace, který je schopný pracovat s velkým množstvím zájemců,“ vysvětlil s tím, že termíny bude nemocnice řídit operativně. „Hodláme je přidávat podle aktuální poptávky. Jde podobně jako v očku o velký provozní kolotoč, jsme připraveni na možnou kritickou situaci, budeme rádi, pokud nenastane a nebudou se tvořit fronty.“

Zdroj: Youtube

Na vybudování zařízení se podíleli zdravotníci z infekčního oddělení v čele s primářem Alešem Chrdlem a vrchní sestrou. Na místě budou pomáhat i studenti Střední zdravotnické a vyšší odborné školy zdravotnické České Budějovice, zaměstnanci krajského úřadu a profesionální hasiči.

Primář infekčního oddělení Aleš Chrdle vtipně poznamenal, že s každou vlnou epidemie doufají, že bude poslední. „Teď už si říkáme, že snad je to ta předposlední,“ smál se.

Včasná registrace ušetří čas

Centrum je podle něj funkčním a užitečným nástrojem, které ušetří čas. „Jde hlavně o průchodnost, časově nejnáročnější je administrativa, proto chceme, aby se všichni registrovali přes internet. Aby to fungovalo tak, jak má, mělo by jít si zvolit termín vždy den předem,“ upřesnil.

Očkování proti covidu-19 - ilustrační foto.
Pokles případů covidu končí, přichází omikron. Připravte se, vyzývá hejtman

Testy ze slin jsou podle něj příjemným bonusem. „Co se týká spolehlivosti, nebo výtěžnosti, tak jsou srovnatelné s metodami výtěru z nosohltanu. Vyšetření zajišťuje trochu jiná technologie a ze vzorků slin se dá vytáhnout daleko větší množství informací, než například uměly dřívějších vyšetření z nosohltanu. Paradoxně největší problém dělají tyto testy dětem, protože neumí naplivat jeden mililitr slin do zkumavky potřebný k rozboru, proto máme v rezervě i testy formou stěru z nosohltanu,“ uzavřel primář Chrdle s tím, že součástí slinového vyšetření je i určení varianty koronaviru. Aktuálně je dle jeho vyjádření kolem poloviny nových pozitivních případů covid-19 v kraji právě mutace omikron.