Více než tisíc hodin zasvětil Milan Koželuh z Nových Hradů výrobě modelu Novohradských hor. Výsledkem je unikátní, celkem 180 kilogramů vážící dílo, které zmíněný turistický ráj zachycuje do nejmenších detailů.

Model Milana Koželuha je až do 29. ledna k vidění na výstavě nazvané Novohradsko jedinečně v kaplickém infocentru.

„Proč právě model Novohradských hor? Řečeno s klasikem, proto, že nebyl. I proto, že v Nových Hradech od svých dvou let žiji,“ usmíval se zručný modelář.

Ač stvořil dílo, nad nímž musí laikům i profesionálům doslova spadnout brada, označení modelář se brání. „Řezbařina nikdy nebyla mým koníčkem. Nejsem ani moc šikovný. Charakterizoval bych se jako všeuměla, který postavil dům. Něco jsem tedy stvořil, ale fortel nemám,“ vysvětlil Milan Koželuh.

„Bylo to tak, že když jsem chtěl vytvořit model Novohradských hor, musel jsem se to naučit,“ doplnil.

Hory z kartonu

Jedinečné dílo však není prvním autorovým počinem tohoto druhu. Novohradské hory už si totiž před časem vymodeloval z kartonu.

„Chlap si zkrátka rád hraje – buď staví autodráhu, železnici nebo modely ze sirek. Já jsem se tedy jednoho dne rozhodl pro model Novohradských hor z kartonu,“ vzpomněl Milan Koželuh.

Své dílo ukázal přátelům, a ti zajásali. A protože právě připravovali výstavu o novohradském regionu a místních šlechtických rodech nazvanou Po stopách společné historie, jejíž část je právě nyní k vidění v kaplickém infocentru, chtěli od Milana Koželuha jeho „papírové dítě“ odkoupit.

„Jenže model kvůli své velikosti nevydržel připevněný k podložce a prohnul se. Ač byla jeho vypovídající hodnota stále veliká, my, lidé prahnoucí po dokonalosti, jsme se rozhodli, že pro zmíněný projekt vytvořím model nový. Ten, který je nyní vystaven také v Kaplici,“ objasnil Milan Koželuh.

Jádrem je topol

Model vytvořil novohradský všeuměl z celkem osmadvaceti tabulí topolové překližky o rozměrech 172 x 252 centimetrů a tloušťce 2,9 milimetru, které k sobě přilepil celkem jedenadvaceti kilogramy lepidla.

„Celková plocha použité překližky je tedy 121 metr čtvereční, což odpovídá například ploše místnosti o rozměrech 12 x 10 metrů,“ podotkl pro názornost autor.

Zdrojem dat byla při tvorbě modelu Milanu Koželuhovi mapa Klubu českých turistů Novohradské hory v původním měřítku 1:50 000, jež byla doplněna o území z map Kaplicka, Českobudějovicka a Třeboňska.

„Mapy jsem nijak neměnil, neidealizoval ani nezjednodušoval. Snad jen s tou výjimkou, že jsem z nich odstranil tři evidentní chyby: doplnil jsem hráz Žárského rybníka a chybějící vrstevnice Kamence a Tisíctrojky,“ uvedl Milan Koželuh.

Probdělé noci

Ačkoliv základní postup výroby modelu – řezání a následné lepení překližkových desek k sobě – se může nezasvěceným jevit jako jednoduchý, než jej autor vykoumal, probděl nejednu noc.

„S ohledem na velikost modelu a potřebu přesnosti mému účelu zcela nevyhovovala žádná z dostupných moderních technologií. Ani profesionální italské a německé frézy, dosahující až 35 tisíc otáček za minutu, osazené německými a americkými noži, nedokázaly oříznout překližku v požadované kvalitě,“ vysvětlil milovník Novohradských hor.

A tak všechny řezy musel dočistit ručně s použitím švýcarských brusných materiálů. „Velmi významný podíl práce tak nakonec zbyl na české hlavy a české ruce,“ usmíval se Milan Koželuh.

Body v krajině svítí

Aby se model neprohnul stejně jako jeho mladší bratr z kartonu, přichytil jej autor k masivnímu stolu z dílny trhosvinenského truhláře Martina Švambery více než stovkou vrutů.

Třešničkou na unikátním díle, které v reálné krajině zachycuje plochu o rozloze 525 kilometrů čtverečních, je možnost prostřednictvím speciálního ovladače rozsvítit si na modelu jednotlivé nejvýznamnější body v krajině – města, horské vrcholy nebo rybníky.

A na jaká díla má Milan Koželuh ještě zálusk? „Rád bych udělal také Blanský les. Toto pohoří má velikou výhodu – není totiž tak členité jako Novohradské hory. Uprostřed je ona obrovská Kleť s nadmořskou výškou 1084 metry, od níž se reliéf pozvolna svažuje až na kvótu 430 metrů nad mořem. To by vypadalo velice působivě,“ zasnil se Milan Koželuh.

„Lákala by mě i Česká Kanada. Jenže vyrábět model těchto parametrů je značně finančně náročné,“ doplnil novohradský patriot s tím, že do doby, než přijde další zakázka, tak řezbářské náčiní do ruky zřejmě nevezme.