V prostorách obecního úřadu se totiž poprvé konalo takzvané Vzdělávání se sousedy. V čem je zvláštní?

Získat práci, dojíždět za prací nebo dojíždět na rekvalifikační kurzy, to bývá pro mnoho lidí z pohraničí často tvrdým oříškem. Vzdělávání se sousedy je ovšem vymyšleno tak, že se doslova a do písmene sejdete se svými sousedy, kteří jsou na tom podobně, a školitelé přijedou za vámi.

Lidé, kteří jsou v současné době bez zaměstnání, získali během prvních školících dnů informace a znalosti o tom, jak hledat pracovní nabídky na internetu, jak sestavit motivační dopis, vlastní životopis, nebo jak se vůbec představit svému novému potenciálnímu zaměstnavateli tak, aby zanechali kladný dojem.

„Jaký je zájem nezaměstnaných? Zpočátku bývají často trochu rozpačití, ale vždy mám zkušenosti s tím, že se posléze nadchnou, protože poznají mnoho nového například v oblasti pracovního práva, to je hodně zajímá,“ okomentovala standardní průběh školitelka Marie Märzová s tím, že největší zájem pak přinášejí samotné rekvalifikace pracovního zaměření.

„Vždyť mnozí lidé by na něco takového třeba ani neměli dost peněz. Například přeškolení v autoškole? To není levná záležitost,“ dodala.

Není to jen o penězích

Lidé bez práce se za svoji pozici někdy i ostýchají. Zvláště pro ty, kteří chtějí doopravdy pracovat a nenaplánovali si život ze sociálních dávek, to skutečně není jednoduché období.

„Bez práce jsem od června loňského roku,“ řekl jeden z návštěvníků školícího kurzu Luboš Marek. „Mám navíc určité zdravotní problémy a sehnat nějakou práci je pro mne skutečně problém,“ dodal.

Nicméně během probírky různých nabídek na internetu i jemu svitla naděje a pečlivě si zapsal kontakt na nabízenou pracovní pozici. Vyjde mu? To ukáže čas.

Příhraničí, a zvláště region založený z velké části na turistickém ruchu, má ve své výhodě – sezoně, i jednu obrovskou nevýhodu – dobu mimo sezonu.
Co by pomohlo úbytku nezaměstnanosti na Českokrumlovsku?

„Buď prodloužení turistické sezony i mimo léto, nebo nějaká pracovní alternativa postavená k turistickému ruchu, tedy podnikatelský nápad,“ nastínil možné řešení ředitel českokrumlovského úřadu práce František Petera. A má zásadní pravdu. Ale zbývá obojí dotáhnout do konce, a to není záležitost úředníků, ale podnikatelů a investorů.

Přidali se i další

V regionu se do Vzdělávání se sousedy zapojily tři obce: Černá v Pošumaví s vybranými dvanácti zájemci, se stejným počtem se ohlásily Malonty a osm lidí by rádo zahájilo rekvalifikaci v Pohorské Vsi. V rámci kraje se jej účastní čtyři jihočeské okresy. Nejdříve to byl Český Krumlov a Prachatice, posléze se přidaly Strakonice a Tábor.

„Nápad se nám líbil hlavně kvůli tomu, že je navázaný na pohraniční oblasti,“ okomentoval František Petera, který tuto formu vzdělávání přivezl ze Semil. Tam se před lety konal pod názvem Vzdělávání s Krakonošem a Peteru velmi zaujal. Zbývalo najít peníze. O ty se postarala Evropská unie.