Umožnit lidem rozpoznat i nehmotné rozměry života je cílem českokrumlovského sdružení Světlo Slunce. Pod záštitou Sdružení pro rodinu a děti ve městě působí již deset let.

„Nejdříve vzniklo občanské sdružení pro potřeby maminek s dětmi. Společně s kolegyní Lenkou Belcherovou jsme pro ně vymýšlely různé programy nebo organizovaly výlety,“ zavzpomínala na počátky dnes již tradiční organizace předsedkyně sdružení Michaela Sklářová.

Z plenek se nově narozené sdružení vyklubalo poměrně rychle. Napomohl tomu především úspěšný projekt rekvalifikačních kurzů.

„V jeho rámci se v oborech pečovatelství, masérství nebo základy podnikání proškolilo už na 150 žen, kurzy přitom pokračují dále. A to nejen pro ženy, ale také pro muže,“ zmínila Michaela Sklářová.

Cvičení pro všechny

Světlo Slunce však nabízí rovněž kurzy, semináře nebo cvičení zaměřené na oblast alternativního zdraví nebo vnitřní práce na sobě samém.

„V dnešní době jsou lidé často uspěchaní a nemocní. K jejich dobrému psychickému rozpoložení nepřispívá ani ekonomická krize. Právě na tyto aspekty se snažíme naší nabídkou reagovat. Nejsme žádná sekta fanaticky věřících lidí, jen se snažíme lidem pomoci najít směr v jejich životech,“ vysvětlila Michaela Sklářová.

Semináře o kráse a síle ženy, přírodní léčbě a masážích či světu dětí navštěvují v průměru tři desítky lidí.

„Na některé akce ale přijde i 50 zájemců. U jazykových kurzů a cvičebních programů, které také nabízíme, se ale snažíme kvůli efektivitě výuky o vytváření menších skupinek,“ podotkla Michaela Sklářová.

Cestu do Světla Slunce si našla také Marie Veselá z Českého Krumlova. Kurzy cvičení tai chi čchi–kung, na které tato starší žena už dva roky pravidelně dochází, si moc pochvaluje.

„Je to tělocvik pro ženy i muže každého věku. Jde spíše o protahovací cvičení u relaxační hudby. Vždy si u toho krásně odpočinu,“ pochvaluje si Marie Veselá, jež k tai chi čchi–kung přivedla už i svou sousedku. „Nejkrásnější je to v létě, za hezkého počasí, když chodíme cvičit ven.“

Novinkou ve Světlu slunce budou kurzy jógy pro děti předškolního věku. „Není to klasická jóga, jde spíše o náznaky jógových pozic doplněné o pohádky a říkadla. Cílem je naučit děti správně dýchat a předcházet u nich skoliózám páteře,“ vysvětlila lektorka Hana Maršánová.