Pracovní trh na Českokrumlovsku se rozhýbal a s hledáním práce to začalo vypadat mnohem optimističtěji.

V květnu klesla nezaměstnanost v regionu na 8,6 procenta. Tedy na 3176 lidí bez práce; čili oproti dubnu, kdy jich bylo ještě 3533, ubylo 357 uchazečů o práci.

A nastal také doposud nevídaný jev – není to Českokrumlovsko, které v Jihočeském kraji dosahuje nejvyšších čísel. Tentokrát ho překonal okres Tábor se svou devítiprocentní nezaměstnaností.

Vzhledem k tomu, že průměrná nezaměstnanost v republice činí 8,7 procenta, dostalo se Krumlovsko dokonce – sice těsně, ale přece – pod celostátní průměr. Nezaměstnanost klesla v květnu v celé zemi, českokrumlovský region je na pátém místě s nejvyšším úbytkem.

Zaměstnavatelé konečně začali hlásit volná místa. V posledním měsíci přibylo 192 nových míst, takže na konci května jich českokrumlovský úřad práce evidoval 269. Nově se přišlo na úřad práce přihlásit 327 lidí, ovšem na straně druhé jich úředníci 678 vyřadili. Čili na jedno volné místo nyní připadá 11,8 uchazeče.

„Mezi těmi, kdo se přišli v květnu přihlásit na úřad práce, je kupodivu nejvíc zedníků. Dvacet. Z nich pět už si práci našlo,“ konstatoval v úterý vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce.

„To svědčí o tom, že asi bude něco pravdy na tom, když se říkalo, že na stavebnictví krize dopadne až teď. Do této chvíle ještě stavebníci dokončovali rozdělané zakázky.“

Ovšem nic extra závažného se ve stavebnictví na Krumlovsku neděje, zatím žádná ze stavebních firem nepropustila více lidí najednou, firmy se rozloučily jenom s jedním dvěma zaměstnanci. Jak se dá čekat, největší zájem je teď o kuchaře a číšníky, kterých si v květnu našlo místo 29. „A pochopitelně je zájem o lidi na pomocné práce ve službách,“ podotkl Luboš Mlčák.

V regionu vznikly také dvě nové chráněné dílny, které zaměstnaly jedenáct a patnáct zdravotně postižených lidí.

„Když to takhle půjde dál, tak se Krumlovsko do léta dostane pod 3000 lidí bez práce,“ dodal Luboš Mlčák.