VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Navrch získali ve Velešíně Růžičkovci

Velešín - Než starosta Velešína kývl na kandidaturu, ujistil se, zda protistrana nebude ignorovat strategický plán rozvoje.

9.11.2010
SDÍLEJ:

Po volebním klání si představitelé obou trochu odlišných názorových směrů, starosta Josef Klíma a místostarosta Jiří Růžička, přiťukli na spolupráci v novém volebním období.Foto: DENÍK/Zuzana Kyselová

V čele města Velešín pro nastávající volební období velká změna nenastala. Po pondělním prvním zasedání nově zvoleného zastupitelstva zůstává starostou města i nadále Josef Klíma (SNK Velešín 2010 – 2014), stejně tak nebude svou židli nikomu předávat ani Jiří Růžička (SNK pro rozvoj Velešína), který obhájil post místostarosty.

Nicméně došlo k určité změně v poměru sil v pětičlenné městské radě, kde starostu a místostarostu doplnili Jaroslav Bartizal ze SNK pro rozvoj Velešína a trochu překvapivě oproti tomu, jak volili voliči, dva lidé z KDU-ČSL, a to František Ondrášek a Vladimír Jantač.

Obyvatelé Velešína a okolí v komunálních volbách totiž přiřkli svými hlasy v patnáctičlenném zastupitelstvu pět mandátů SNK pro rozvoj Velešína v čele s lídrem Jiřím Růžičkou a čtyři mandáty SNK Velešín 2010 – 2014 s lídrem Josefem Klímou.

Tři mandáty získala KDU-ČSL, dva TOP 09 a jeden mandát Komunistická strana Čech a Moravy. Česká strana sociálně demokratická, která ve Velešíně vznikla nově, žádný. Z toho se dala v pětičlenné radě očekávat dvě křesla pro SNK pro rozvoj Velešína, dvě pro SNK Velešín 2020-2014 a jedno pro KDU-ČSL. TOP 09, jak vysvětlil starosta, zájem o místa v radě neměla.

„Chci se zeptat, jestli existuje nějaká koalice mezi SNK pro rozvoj Velešína a KDU-ČSL,“ chtěl veřejně slyšet a mít jasno, ještě než začne hlasování, zastupitel Bořivoj Havlíček ze SNK Velešín 2010–2014. „Žádná koaliční smlouva nebyla sepsána,“ odpověděl šalamounsky Jiří Růžička. Nicméně další dění ukázalo, že výše zmiňovaná dohoda s největší pravděpodobností existovala.

Jak volili lidé

Nejvíc hlasů Velešínští dali:

Jiří Růžička (SNK pro r. Vel.) 843
Milan Prokeš (SNK p. r. Vel.) 750
Josef Klíma (SNK Vel. 20…) 736
Vladimír Jantač (KDU–ČSL) 670
Lenka Šípková (SNK Vel 20…) 571
Jarosl. Bartizal (SNK p. r. V.) 538

Navzdory tomu, že někteří zastupitelé z SNK pro rozvoj Velešína navrhovali veřejnou volbu starosty, zastupitelstvo odsouhlasilo tajnou. „Takže prosím návrhy na starostu,“ vyzval zastupitele Josef Klíma. Diváci v zaplněném sále velešínského kina ale čekali na jakékoliv jméno marně. Nikdo ze zastupitelů se k návrhu neměl. „Není návrh,“ nezbylo než udiveně konstatovat stále ještě starostovi Josefu Klímovi.

„No, to jsem z toho blázen, tak já tedy jako kolega zastupitel navrhuji magistra Klímu,“ ujal se toho Jiří Růžička. Navržený zastupitel se musí vždy vyjádřit, zda s kandidaturou na navržený post souhlasí a přijímá ji. Starosta Josef Klíma ale tušil, že výsledek volby rady nedopadne tak, jak by tomu napovídal výsledek voleb, a tak chtěl od zastupitelů, a to především z opoziční strany, slyšet, jak to s Velešínem zamýšlejí dál.

„Když jsem byl v roce 2002 navržen Jirkou Růžičkou a skupinou kamarádů na funkci starosty, nastal velký zlom v mém životě. Vykonával jsem tu funkci osm let. Pro sebe jsem si dal za úkol, že ji budu vykonávat jinak. Snažil jsem se vystupovat nejenom jako ze zákona nejvyšší představitel obce, ale také být stmelujícím prvkem jednání zastupitelstva, ale i v jednáních na veřejnosti i s institucemi. Výsledek můžeme hodnotit různě, ale vždy se to odvíjelo podle situace. To je jedna věc.“

Druhá věc je to, čeho bych chtěl ve městě dosáhnout. To se poměrně také dařilo a vyvrcholilo to tím, že jsme odsouhlasili druhý územní plán a strategický plán rozvoje města na roky 2009 až 2015, což je pro mě alfa a omega mé činnosti. A bude jí dál, pokud mi dáte svůj hlas. Proto bych rád slyšel veřejné a otevřené prohlášení, že budoucnost Velešína se skutečně pojí s tímto strategickým plánem rozvoje města,“ uzavřel Josef Klíma svou řeč.

„Na strategickém plánu rozvoje města jsme pracovali všichni, je plno odvětví a oblastí, na kterých se všichni beze zbytku shodneme. To je tak široký materiál, ze kterého se dá čerpat pro práci zastupitelů a vedení, že nevidím žádný problém, proč by se neměl strategický plán plnit,“ ujistil Jiří Růžička. Na to konto starosta s návrhem své kandidatury souhlasil. Josef Klíma byl zvolen třinácti hlasy, dva byly neplatné.

Pak zastupitelka Danuše Grillová (SNK pro rozvoj Velešína) navrhla na místostarostu Jiřího Růžičku. Zástupcem starosty se stal třinácti hlasy pro, dva byly neplatné.

Do městské rady navrhla Jana Německá ze SNK Velešín 2010-2014 Bořivoje Havlíčka, Danuše Grillová Jaroslava Bartizala z SNK pro rozvoj Velešína, Zuzana Levá z KDU-ČSL Františka Ondráška a Vladimíra Jantače. Bořivoj Havlíček obdržel sedm hlasů, zbývající kandidáti po devíti hlasech. To znamená, že SNK Velešín spolu s TOP 09 získaly v radě jenom jedno křeslo, a to starostenské, zbývající náleží SNK pro rozvoj Velešína spolu s KDU-ČSL.

Starosta Josef Klíma, SNK Velešín 2010–2014

„Podle hlasování to vypadalo, že koalice mezi SNK pro rozvoj Velešína a KDU–ČSL funguje. Mrzí mě, že se nezohlednily výsledky voleb. Jinak předpokládám, že zastupitelstvo bude fungovat normálně dál. To, že my máme jenom jedno místo v radě, je trošku stín na výsledcích.

Důležitá rozhodování přebírá zastupitelstvo, pokud se vždy domluví na osmi hlasech, pak samozřejmě my nemáme šanci s něčím prorazit.

Ale zazněl tu veřejný příslib držet se strategického plánu rozvoje města, a veřejný příslib je skutečným příslibem, že se to uskuteční.“

Místostarosta Jiří Růžička, SNK pro rozvoj Velešína

Mám dobrý pocit, že se volba obešla bez invektiv a projevů nesnášenlivosti. Nemyslím si, že by se početně měla rozkládat křesla v radě; já myslím, že rada města je důležitá, a proto by se měla obsadit kvalitními lidmi. Kandidáti byli kvalitní všichni, ale v tajné volbě to dopadlo, jak to dopadlo, já jsem spokojený.

My jsme společenství trochu konzervativnější, to znamená, že budeme lehce bránit megalomanským projektům a budeme se snažit po malých, ale poctivých krůčcích, step by step, zlepšovat život ve Velešíně bez větších rizik. Samozřejmě strategický plán rozvoje města je pro nás prioritou.

Divácké dojmy

„Já se domnívám, že mezi Růžičkovci a KDU-ČSL dohoda byla,“ konstatoval po volbě jeden z diváků, Karel Papír z Velešína. „Zdálo se mi, že druhá parta ne zcela pochopila systém toho hlasování a křížkování. Kdyby se domluvili, tak by samozřejmě zakřížkovali toho svého, ale ty ostatní třeba ne. Tady je mezi těmi dvěmi skupinami boj o vybudování supermarketu, co si budeme povídat. Já bych supermarket každopádně bral.“

„Dojmy z dnešní volby mám celkem příjemné, protože jsem to tak zhruba očekával podle výsledků voleb,“ řekl Vladimír Šimeček z Velešína. „Volby proběhly kultivovaně, byl to příjemný večer. Trošku mě překvapila volba rady, že neakceptovala výsledky voleb od lidí. Ale nevadí, já ty zastupitele znám, takže vím, že jsou velmi aktivní. Čili doufám, že ve městě bude všechno pokračovat dál jako doposud.“

Autor: Zuzana Kyselová

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha čerpací stanice - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou - v případě spokojenosti prodloužení na dobu neurčitou, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Mzda od 18.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: komunikace se zákazníkem, práce s pokladním systémem a penězi, obsluha čerpací stanice. Jedná se o 12-ti hodinovou pracovní dobu - denní a noční směny (čtyři dny v práci a čtyři dny volno). Zaměstnanecké výhody: stravenky, výkonnostní odměny. Kontakt: Michalčák Radek, tel.: 721 876 442, e-mail: michalcakradek@seznam.cz, osobně: Českobudějovická č.p. 279, 382 41 Kaplice 1.. Pracoviště: Radek michalčák - pracoviště čerpací stanice mol kaplice, Českobudějovická, č.p. 279, 382 41 Kaplice 1. Informace: Radek Michalčák, +420 721 876 442.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 30 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zubní lékař - vzdělání vysokoškolské. Pracoviště Dolní Dvořiště. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. zkrácený, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 30.000,- až 40.000,- Kč hrubého. Kontakt: 380 324 252 p. Šandová, info@zahnprothetik.cz. Ověřeno dne 15.3.2018.. Pracoviště: "" mudr. bruna v.o.s. "", 382 72 Dolní Dvořiště. Informace: Pavlína Šandová, +420 380 324 252.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 22 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Vedoucí recepce. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedoucí recepce - vzdělání středoškolské. Pracoviště Svachova Lhotka. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba pružná. Mzda od 22.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: spolehlivost, komunikativnost, organizační schopnosti, příjemné vystupování, komunikativně AJ, NJ. Zaměstnanecké výhody: možnost ubytování, strava zdarma, zaměstnanecké slevy. Praxe výhodou. Kontakt: Tichá Vendula, tel.: 777 797 293, e-mail: hotel.manager@svachovka.cz. Pracoviště: Waxwing s.r.o., 382 32 Velešín. Informace: Vendula Tichá, +420 777 797 293.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva Obsluha automatiz. strojů a zařízení na zpracování dřeva. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Obsluha automatiz. strojů a zařízení na zpracování dřeva - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice-nádraží. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda od 13.500,-- Kč hrubého. Náplň práce: práce s pneumatickou pistolí, krácení řeziva, stloukání palet dle výkresu a ruční oloupávání kůry z prken, skládání hotových palet do štosu 2,5 m do výšky. Kontakt: Nekiz Anatolii, tel.: 777 906 185 (od 9:00 hod. - 14:00 hod.). Ověřeno 19.12.2017.. Pracoviště: Družstvo merydian cz - kaplice, 382 42 Kaplice 2. Informace: Anatolii Nekiz, +420 777 906 185.


Centrum Fazole
9

Rodinné centrum Fazole v Písku je skutečně zdravou školou, první na jihu Čech

Ilustrační foto.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Týrané štěně Marley je statečný bojovník

Prachatice - Útok mladíka z Prachatic lidé odsuzují, podepisují petici a přispívají na léčbu psa. Odporného a brutálního útoku na čtyřměsíční štěně se dopustil čtyřiadvacetiletý Jakub z Prachatic.

V sobotu šlágr u Jordánu, doma hraje v neděli i Dynamo

Jižní Čechy - Pokud předpokládaný návrat zimního počasí neudělá podobně jako před dvěma týdny fotbalistům v kraji čáru přes rozpočet, odstartuje o tomto víkendu na jihu Čech dvěma atraktivními zápasy druholigové jaro.

AKTUALIZOVÁNO

Na léčbu štěněte lidé přispěli už přes deset tisíc korun

Prachatice - Jeden transparentní účet, kam bylo možné posílat peníze na ošetření týraného Marleyho, zřídila ve čtvrtek třiadvacetiletá majitelka salonu pro mazlíčky v Českých Budějovicích Barbora Koubová původem z Prachatic. Už v pátek ho ale ruší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT