Zatímco ještě v červnu loňského roku si do velešínského kina našlo cestu v průměru 6,7 diváka na jedno představení, v srpnu, tedy čerstvě po digitalizaci kina, už to bylo 53,6 diváka na představení.

„Digitalizace se nám rozhodně vyplatila. Návštěvnost se po modernizaci kina zvedla v průměru o více než sto procent,“ okomentovala čerstvé statistiky ředitelka Kulturního a informačního centra města Velešína Hana Růžičková. Doplnila, že diváky lákají nejen filmy promítané trojrozměrně, ale především brzké premiéry nově distribuovaných snímků.

„Zatímco dříve k nám nové filmy dorazily oproti velkým kinům i s několikatýdenním zpožděním, nyní je díky moderní technologii můžeme vysílat ve stejný den jako například českobudějovické multikino,“ uvedla Hana Růžičková.

Do velešínského kina si prý díky tomu v posledních měsících nacházejí cestu i lidé z okolí, kteří byli dříve zvyklí jezdit za kulturními zážitky právě do krajské metropole.

„Nejsou to jen obyvatelé malých obcí a vesnic, ale třeba i lidé z Kaplice,“ popsala svou zkušenost Hana Růžičková. Její slova potvrdil Kapličan Tomáš Hajný: „Dříve jsem jezdil do Českých Budějovic, ale proč platit víc za benzin, když ve Velešíně uvidím film ve stejné kvalitě?“

A právě v sousední Kaplici je situace opačná. Přestože při promítání jednoho z loňských novinkových filmů Ženy v pokušení bylo hlediště místního kina s kapacitou 300 diváků zaplněno do posledního místa, po zbytek roku do biografu, jenž na svou modernizaci stále čeká, moc lidí nepřicházelo.

„Už asi pět let držíme průměrnou návštěvnost kolem 30 diváků na jednom představení. Průměr ale zvyšují školní promítání a také promítání pro důchodce,“ vysvětlil ředitel Kulturního a informačního centra v Kaplici Josef Sejk.

Doplnil, že běžně v hledišti sedí třeba jen deset lidí, výjimečně je to 30 až 70 lidí. „Sál kina naštěstí využíváme i jinak, například se zde konají malá divadla nebo besedy,“ doplnil Josef Sejk.

Nad tím, co s kaplickým kinem bude dál, se v rozhovoru pro Deník zamýšlel kaplický starosta Pavel Talíř. „Osobně si myslím, že by se kino mohlo stát jakýmsi filmovým klubem pro náročnějšího diváka,“ naznačil.

Podle Josefa Sejka však realizace všech plánů závisí na penězích. A těch kulturní centrum ani město nemají nazbyt. „Nedávno jsme investovali 650 tisíc do odhlučnění kulturního domu, nyní je před námi další investice – v havarijním stavu je totiž terasa před kinem,“ upřesnil Josef Sejk. „Zkrátka, bez dotace se podle mě v nejbližší době nedá s kinem dělat nic.“

Filmy, které vloni lákaly nejvíce

Kaplice
Ženy v pokušení (komedie ČR), Kajínek (drama ČR), Doktor od jezera hrochů (komedie ČR), Shrek: Zvonec a konec (komedie USA).

Velešín
Kajínek (drama ČR), Habermannův mlýn (historické drama ČR/SR/Rakousko), Román pro muže (komedie ČR), Shrek: Zvonec a konec (komedie USA)
Pořadí přesně neodpovídá návštěvnosti filmů.