Přírodních rezervací se zde nachází dokonce devatenáct, leží zde i pět přírodních památek a dva mokřady mezinárodního významu. Na faunu a flóru je to území velmi bohaté. Zastavili jsme se v okolí a vyfotili některé ptáky.

Na náměstí Míru v Jindřichově Hradci vzniká od čtvrtka 13. ledna pod rukama uměleckého kováře Jana Albrechta (v modrém) a jeho týmu socha anděla z ledových bloků.
Na náměstí v Hradci se rodí ledový anděl. Do plné krásy poroste několik dnů

Mimo jiné v lokalitě žije i mnoho chráněného ptactva. Mezi nejvýznamnější druhy v rámci střední Evropy patří orel mořský. Chráněný je i čáp černý, husa velká, kulíšek nejmenší, ledňáček říční, volavka bílá, žluna šedá či datel černý.

Vodní ptáci – o víkendu je budeme sčítat v Česku i ve světě

Stovky ornitologů u nás a tisíce dalších ve 143 zemích světa vyrazí o víkendu 15. a 16. ledna 2022 na řeky, rybníky, přehrady, jezera a mořská pobřeží, kde budou sčítat vodní ptáky. Zapojí se tak do Mezinárodního sčítání vodních ptáků (International Waterbird Census), které se koná již od roku 1966 jako celosvětově nejstarší a nejrozsáhlejší projekt tzv. občanské vědy (citizen science). Projekt přináší jedinečné informace o tom, jak populace vodních ptáků reagují na globální klimatické změny i změny životního prostředí. Sčítání v Česku organizuje Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze jako součást mezinárodního projektu koordinovaného organizací Wetlands International.

Na fotoaparát jsem zachytili asi nejčastější ptačí druhy, jako jsou volavky popelavé, kachny obecné, racek chechtavý a další, ale i zmiňovaného kriticky ohroženého orla mořského.