O některé letité stromy v brzké době přijdou obce na Českokrumlovsku.

Kvůli zajištění bezpečnosti začínají mít pochybně vyhlížející dřeviny pomalu osud zpečetěn. Jedním z nejbolestivějších zásahů bude pro místní likvidace jehličnanu na náměstí v Benešově nad Černou, který k obci takřka neodmyslitelně patří. Negativně se na něm podepsaly stáří a orkán Kyrill.

„Bohužel. Je to ale příroda, která nás může ohrozit. Nedá se nic dělat. Poslední dobou tu často fouká vítr, což samozřejmě není dobré, když jsou kořeny narušené,“ povzdychla si místní Růžena Lepšová.

Radost z kácení oblíbeného stromu nemá ani starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová: „Je to těžké. Žádná radost to fakt není. Strom je naše dominanta. Jsme s přírodou spjatí.“ Ujistila, že stav stromu je opravdu špatný. „Následkem orkánu stojí našikmo. Zima navíc polámala větve. Také se zvedají kořeny. Až přijde větší poryv větru, opravdu může spadnout,“ řekla Korchová smutně.

Stromů na Benešovsku možná zmizí více. „Objevili jsme také jednu lípu, která je špatná. Chceme vyjádření odborníka, zda se ještě nedá zachránit či zpevnit,“ řekla Korchová s tím, že ještě musejí zkontrolovat další stromy v osadách. Obec přitom jenom nekácí, v plánu má rovněž sázení nových stromů. Podobný problém řeší i v Dolním Dvořišti, kde z náměstí už dva stromy zmizely.

„Jeden byl nakloněný, takže vážně hrozilo, že spadne,“ řekla starostka Dolního Dvořiště Helena Panská. Přestárlé stromy zmizí i z místního hřbitova. „Je to lepší, než kdyby přišel velký vítr a na někoho to spadlo,“ dodala Panská.

Na nebezpečné stromy si musí posvítit také Kaplice. „Již jsem podepisoval rozhodnutí o kácení nebezpečných stromů, které se nakláněly nad vozovku. Momentálně ale nejsem schopný sdělit, kolik jich vlastně bude,“ uvedl včera vedoucí odboru životního prostředí v Kaplici Lukáš Bodnár.

„Jsem jedině pro kácení z důvodů nemoci stromu nebo jeho nebezpečnosti. Jinak ne. Co se týká celkově zeleně v Kaplici, tak je dostatečná v parku, horší je to na sídlišti. Vlastně na obou sídlištích,“ vyjádřila svůj názor místní Jana Bečvářová.

Není to tak dávno, co město přišlo o padesátiletý smrk na náměstí, který zničil orkán Kyrill. Nahradil ho smrk nový.

„Starý už byl docela koště, takže to za nás vyřešila příroda. Teď máme mladý stromek, ze kterého bude za pár let krásný ztepilý smrk. Doufejme,“ usmála se Bečvářová.

Stromy budou kácet například také ve Velešíně. Tam ale není hlavním důvodem bezpečnost.

„Spíš se jedná o rozvojové plochy. Ve Velešíně mnohdy proběhla výsadba v rámci takzvaných hurá akcí. Čili jsou to stromy, které do městské zástavby nepatří. Vysoké smrky, různé alergeny. Rádi bychom to vyřešili,“ řekl starosta Velešína Josef Klíma. „V každém případě dbáme na to, aby jakýkoliv poražený strom měl adekvátní náhradu v nových vysazených stromcích,“ dodal.

Nebezpečné stromy stály také ve Velešíně v ulici Budějovická. „Už jsou ale poměrně slušně upravené. Menší starosti mi dělají ještě přestárlé topoly u E 55, ale snad žádné nebezpečí nehrozí,“ řekl Klíma.