Symbolicky na Mezinárodní den žen, tedy 8. března 2012, začne v areálu českokrumlovské nemocnice sloužit veřejnosti takzvaný babybox. V kraji to bude čtvrtá vyhřívaná schránka, jež ve světě zachránila život už stovkám novorozeňat, která by jinak mohla skončit pohozená na ulici. V rámci celé republiky pak českokrumlovský babybox dostane pořadové číslo 49.
S nápadem zřídit babybox v Českém Krumlově přišel Ludvík Hess, předseda představenstva občanského sdružení Babybox pro odložené děti, které se instalování „schránek naděje” v Česku ujalo. „Přál bych si zřídit babyboxy ve všech českých okresních městech, proto jsem v této souvislosti oslovil i vedení českokrumlovské nemocnice. A díky vstřícnosti ředitele i jeho náměstka tento záměr proměníme v Českém Krumlově ve skutečnost,” uvedl včera Ludvík Hess.
Jak doplnil Jaroslav Šíma, předseda představenstva Nemocnice Český Krumlov, jednání obě strany vedou už půl roku. „Babybox umístíme v budově vrátnice, přičemž upravíme i prostranství před schránkou. Postavíme tady zídku, aby lidé, kteří by chtěli babybox využít, měli více soukromí,” sdělil Jaroslav Šíma.
- v jižních Čechách jsou v provozu tři babyboxy: v Jindřichově Hradci, Písku a Strakonicích
- do každého z nich bylo zatím umístěno jedno dítě
Podle Jindřicha Floriána, místopředsedy představenstva Nemocnice Český Krumlov a primáře interního oddělení, nejsou babyboxy ničím jiným než alternativou popelnice, kde mnoho novorozených dětí končí. „Tato schránka nemůže suplovat adopci ani kojenecký ústav. Má ale význam ve chvíli, kdy je rodička z různých důvodů zoufalá a dítě by ponechala někde na ulici. Babybox novorozenci zachrání život,” vysvětlil Jindřich Florián.
Ten zároveň popsal, co se bude dít ve chvíli, kdy do babyboxu v areálu českokrumlovské nemocnice někdo vloží dítě. „Tehdy se aktivuje alarm na dětském oddělení nemocnice a také na dispečinku, kde je stále někdo přítomen. Systém zároveň automaticky vytočí šest čísel mobilních telefonů, které mu zadáme. Po tomto oznámení dítě z babyboxu vyjme zdravotní sestra a do pěti minut bude nalezenec v rukou zdravotníků,” uvedl Jindřich Florián s tím, že umístění dítěte do babyboxu není na rozdíl od jeho odložení například na ulici trestným činem.
„Je to dobře, že babybox v Krumlově bude. Děti by sice měly zůstávat se svými rodiči, na druhou stranu je lepší, aby novorozeně skončilo v babyboxu, a ne někde venku,” poznamenala Marcela Makovcová z Českého Krumlova.
Ne všichni zdravotníci jsou však tomuto zařízení zcela nakloněni. Například lékař František Vorel z Nemocnice Č. Budějovice ve svém posudku napsal, že uložení dítěte do babyboxu není trestné, jelikož není splněna podmínka, že dítě je vystaveno nebezpečí smrti nebo ublížení na zdraví. Tím ale na sebe zdravotnické zařízení coby provozovatel schránky bere odpovědnost za to, že babybox bude vždy funkční a dítěti se za všech okolností dostane pomoci, jež by odvrátilo nebezpečí smrti či ublížení na zdraví.
Výroba jednoho babyboxu vyjde asi na 250 tisíc korun. Tuto částku by Ludvík Hess rád získal formou darů od dobrovolníků. Ty se o smysluplnosti takové pomoci snaží přesvědčit šéf českokrumlovské nemocnice a jeho náměstek. Pochodili například u starostů Větřní nebo Dolního Třebonína. „Na pořízení babyboxu poskytne obec pět tisíc korun. Myslím, že takové zařízení má smysl a mnoha lidem může významně pomoci,” zdůvodnil starosta Dolního Třebonína Pavel Ševčík.
Jak doplnil Ludvík Hess, pokud by byl kdokoliv ochotný rovněž přispět, může se mu ozvat na číslo 602 305 139, případně prostřednictvím mailové adresy info@babybox.cz.
- za šest let, co existují, pomohly české babyboxy zachránit 62 dětí
- první babybox byl otevřen 1. června 2005 v pražské klinice Gyncentrum
- České Budějovice jsou posledním českým krajským městem, ve kterém babybox zatím chybí