To je jen malý výčet na první pohled viditelných úspěchů z posledních let. Co víc by si Vyšší Brod mohl přát? Přesto je po předvolební kampani a zvláště při začátku sestavování koaličního uskupení ve městě jasné, že město a lidé v něm toho potřebují daleko víc a vítězné sdružení Vyšší Brod I má před sebou ještě mnoho práce.Připomeňme výsledky komunálních voleb ve městě. Vítězné Vyšší Brod I vedené dosavadním starostou Milanem Zálešákem získalo 39,20 procenta, což mu vyneslo sedm mandátů. ANO 2011, PERSPEKTIVA 2014 a SNK "PRO VYŠŠÍ BROD" mají po dvou mandátech, KDU-ČSL a KSČM mají po jednom. Vzhledem k patnáctičlennému zastupitelstvu tedy stačí vítězi přibrat jednoho koaličního partnera a mohl by si pracovat po další čtyři roky teoreticky v klidu. Pokud by se tedy všichni ostatní nespojili dohromady proti vítězi.

Ale zpět od čísel k lidem.

Co je tím nejdůležitějším pro občany města, na čem by nové vedení radnice mělo zapracovat pokud možno co nejdříve?

V zásadních otázkách se shodnou jak ti, kteří vyhráli, tak i někteří další. Ono totiž moc možností není. Hlavním problémem pohraničí je především práce a její nedostatek.

„Jenom turistický ruch to nevyřeší, to je většinou sezónní záležitost letních brigád.

„Co nám tady schází je, kdyby se povedlo konečně něco udělat s bývalou léčebnou na Hrudkově," připomněl jednu z dlouholetých bolestí města starosta Milan Zálešák. Areál by mohl zaměstnat několik desítek vyšebrodských, ovšem problém je, že nepatří městu a je mnoho let opuštěný.

Faktem je, že investoři se příliš nehrnou nikam, kde není dobrá dopravní dostupnost. V tomto případě by Vyššímu Brodu, a nejen jemu, ale i Loučovicím, mohla podle starosty vydatně pomoci stále nedokončená a odkládaná dálnice.

Podobný názor má i Pavel Baštýř z hnutí ANO 2011. Podle tohoto sdružení by vedení města mělo postupovat razantněji v problematice vietnamských obchodů a tržnic. To je sjednocující téma, na němž se shodují i další zastupitelé. „Je také potřeba dávat více peněz do volnočasových aktivit obyvatel a do sportu ve městě. Vzhledem k tomu, že město získává poměrně dost peněz z hazardu, nejde do sportu ani deset procent z toho. Mělo by se také jít naproti mladým lidem. Práce tady příliš není, jediná možnost Rakousko nebo jiná města, nefunguje tu pro ně nějaké vyžití. Pokud by to tak setrvávalo, nebudou mít mladí důvod tady žít," naznačil další okruh problémů Pavel Baštýř. Tady se ovšem s dosavadním starostou názorově rozchází. Město podle Pavla Baštýře musí fungovat na turistickém ruchu. „Potřebujeme vybudovat víc kulturních a sportovních středisk. Musíme dát lidem důvod, proč sem jezdit," dodal Pavel Baštýř.

Jindřich Hanzlíček ze sdružení PERSPEKTIVA 2014 usedne do zastupitelstva potřetí. Podle něj má Vyšší Brod velkou šanci ve vybudování sjezdovky. „Ta je nakreslená v územním plánu, ale nerealizovaná. Dále postavit cyklostezku z Vyššího Brodu na Rožmberk, která by mohla pokračovat podél řeky třeba až do Krumlova," míní Jindřich Hanzlíček. Zvláště na sjezdovku, ale i na cyklisty, by se pak následně mohly nabalit servis a služby, které by přinesly městu nová pracovní místa a podnikatelské příležitosti. „Problémem také začínají být vietnamské tržnice a místní lidé už se tohoto rozsahu začínají i bát. My máme jedinou možnost změnit územní plán, aby se tu nemohly stavět velké haly a outlety," dodal Jindřich Hanzlíček.