Mnozí o Bohouškovicích mluví jako o lokalitě, kde se dají nalézt opravdové poklady, alespoň tedy ze sběratelského hlediska. „Jsou ojedinělé výskytem snad nejkrásnějších zbarvených opálů jižních Čech," uvedl David Šefčík z Písku, který se sběru kamenů věnuje už několik let. „Pro tuto lokalitu jsou typické především zelené opály, které jsou mezi sběrateli velmi vyhledávány."

Ačkoliv se může zdát, že už okolí Bohouškovic nemá po nájezdu všemožných sběratelů co nabídnout, není tomu tak. Všichni se sem neustále rádi vrací. A to i díky nádherné přírodě, který je pro oblast pod Kletí typická. Na druhou stranu, pravdou je, že oproti dřívějším časům, kdy Bohouškovice ještě nebyly tak známé, je zde hledání opálů o něco těžší. Možná ale o to zajímavější.

„V Bohouškovicích jsem byl už mnohokrát a každým rokem se sem vracím. Zejména na jaře a na podzim," zmínil další ze sběratelů Petr Hofman, který také poukázal na znak Jihočeského mineralogického klubu, jenž má ve znaku horu Kleť.

A kdy je nejlepší se na lov kamenů vydat? „Nálezy uvádím především po hluboké orbě a silném dešti a neprochozeném poli od jiných sběratelů, což je však nyní problém," řekl David Šefčík.