A od tohoto jara vám hledání onoho místa usnadní nová dominanta tohoto místa, pamětní kámen. Jeho instalaci a vůbec nápad nejjižnější místo republiky zviditelnit a zvelebit mají na svědomí vyšebrodští patrioti a pracovníci zdejšího Městského kulturního zařízení. „Nápad jsem nosil v hlavě už dlouho. Vzhledem k tomu, že jsme nejjižnějším městem republiky, bylo jen otázkou času, kdy zatraktivníme i toto místo," konstatoval včera jeden z nich, Karel Troják.

Kromě pamětní desky, která na kameni místo připomíná, tady chystají ještě jeden příjemný doplněk pro všechny milovníky turistiky a sběratele zajímavostí: razítko s připomínkou, že jste skutečně stáli na tomto památném místě. To by mělo být po slavnostním odhalení památníku k dispozici přímo u kamene.
A proč je to vlastně památné místo? Z několika důvodů. Když pomineme onen fakt nejjižnější polohy, pak si připomeňme, že tudy kdysi vedla slavná Solná stezka, hlavní obchodní  tah do Čech z jižních zemí. Až mnohem později ji vystřídala dnešní E 55.

A také je to místo, kde se zastavil postup švédských vojsk za třicetileté války. Z opačné strany, od rakouského Radingu, hlídají hraniční potok takzvané Švédské šance a historická děla. Palisádové opevnění, které si postavili Rakušané, aby zamezili vpádu Švédů na své území v roce 1642. Švédové tehdy mezi tím loupili a drancovali ve Vyšším Brodě.

Ti tehdy vyslali k hranicím průzkumný oddíl. A protože netušili, kolik se za opevněním skrývá obránců, odtáhli zpět. Bohužel nutno dodat, že Vyššímu Brodu a celému okolí dala tehdy tato vojska skutečně zabrat. Švédských šancí stálo podél hranic několik. Další postavila rakouská domobrana nedaleko odtud, u Svatého Tomáše.

Bohužel nutno dodat, že Vyššímu Brodu a celému okolí dala tehdy tato vojska skutečně zabrat.
Ale zpět k nejjižnějšímu bodu republiky.
„Kámen, který jej označuje, je původní, vyšebrodský, možná z Kozince, kde se lámal, což si ještě sám pamatuji. Konkrétně tento kámen prý sloužil jako překlad ve staré lávce," doplnil k původu památníku včera Karel Troják.  S úpravami místa se začalo na konci března, tento týden už tu mají do země zasazený kámen a na něm desku připomínající vše potřebné, tedy obrys republiky a souřadnice, na nichž bod najdete.

Během dubna postupně přibudou informační cedule a turistické lavičky. Slavnostní odhalení pamětního kamene plánují na 10. května. Společně s tím bude spojený i turistický výšlap k nejjižnějšímu bodu. Dlužno dodat, že sem vede pouze turistická stezka a přijet autem není z české strany šance. Pokud se ale při té příležitosti chcete pokochat pohledem na Alpy a přece jen dáváte přednost jízdě čtyřkolovým ořem, pak zvolte trasu na Studánky a za hranicemi odbočte na Rading. Odtud je to jen několik desítek metrů polní cestou.