Zhruba jeden kilometr do délky měří největší leporelo v České republice. Leporelo tvoří více než tři tisíce obrázků. Téma: Barevnější a lepší svět bez násilí.
Tyto výtvarné práce spojili autoři projektu, humanitní hnutí Komunita pro společný rozvoj, do jednoho pásu pod názvem Společně dokážeme cokoliv.

Leporelo je k vidění 
v českokrumlovské Základní škole Plešivec. Přesněji řečeno, návštěvníci si tu mohou prohlédnout jednu z jeho dvou částí. Jednak je dohromady těžko vystavitelné, ale hlavně, každá část putuje po České republice od června loňského roku. Jedna východním, druhá západním směrem. Po roční putovní výstavě se v letošním červnu oba díly v Praze opět spojí. Na vzniku tohoto rekordního díla se podílelo i dvaadvacet dětí z plešivecké školy.
A co je vlastně pro děti takovým typickým místem klidu, pohody a bezpečí?

„Malovala jsem pláž a hodně zvířátek, protože zvířátka já miluji. A mám také ráda pláže, protože je na nich klid 
a mám ráda šumění vody," uvedla ke své malbě Melisa Weberová.

Tereza Konvalinková zase pro změnu namalovala pralesní džungli. „Hlavně tam nejsou žádné války a lidé tam na sebe nejsou zlí," popsala své důvody, proč vidí své nejklidnější a bezpečné místo právě tam.
„Mně by se líbilo, kdyby se vymyšlené věci staly skutečností. Malovala jsem svůj sen a chtěla bych, aby se splnil," dodala Barbora Jedličková ke svému obrázku. Na něm hovoří s velkým trojhlavým papouškem.
Pro Ondru Papaje je tím nejbezpečnějším místem ostrov, který by sdílel společně 
s kamarády.

Celý článek si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání tištěné podoby Českokrumlovského deníku.