Mladá záchranářka přichází i se svým psem a hlásí připravenost k akci. „Malé letadlo přelétalo nad zastavěnou oblastí a havarovalo,“ popisuje rozhodčí Daniel Sedlák plánek a vysvětluje záchranářce, do kterých míst smí vstoupit se psem, která místa jsou nebezpečná a kam může psa vyslat pouze samotného.

Dramatická situace, hledají se jak lidé z letadla, tak i obyvatelé pobořených domů. Tady, na takzvaném Spáleništi nedaleko Přední Výtoně, jde sice o soutěž, ale někteří z dvacítky záchranářů a jejich čtyřnohých kamarádů už něco takového zažili na vlastní kůže naostro.

O víkendu si na Spáleništi ti nejlepší z celé republiky, vzešlí z krajských kol, poměřili své síly a schopnosti ve 30. ročníku Mistrovství České republiky záchranných psů.

Záchranářka vyráží, dává pokyn feně Aiře. Ta tryskem míří mezi skrumáž betonových a dřevěných konstrukcí a čmuchá. Obě mají půl hodiny na to, aby našly tři živé a tři neživé cíle.

Bývalá vojenská střelnice nyní slouží k bohulibému účelu, nácviku záchrany života. Pes pátrá, záchranář jej postupně vysílá do různých míst zbořenišť, odvolává jej zpět a posílá jinam.

Ticho narušuje hlučící agregát, pohodu okolního lesa vydatně směřuje do jiných dimenzí kouř z několika ohňů. Sem tam zazní zvuky trubek, které dobyly svět po nedávném fotbalovém mistrovství, vuvuzel. Ovšem tady nemají fanouškovský účel, tady je spolupracovníci rozhodčích používají jako rušidlo koncentrace záchranáře i psa, oba dva musí prokázat i tuto odolnost. Dokonalé navození tísnivé atmosféry.

„Ideální by byly tlampače, do kterých by se pouštěly zvuky sbíječek a těžké techniky,“ říká Daniel Sedlák. I tyto ruchy patří mezi zvuky, se kterými se musí hledači vyrovnat na zásazích, zvláště při zachraňování z trosek domů zničených po zemětřeseních.

Vymezená půlhodinka končí. Záchranářka Kateřina Sojková z Písku přivolává Airu zpět a jdou si vyslechnout komentář rozhodčích. Ačkoliv fenka ztropila celkem třikrát mohutný nadšený štěkot, načež Kateřina Sojková hlásila do vysílačky nález živého cíle, na umístění v čelních místech v pořadí to tentokrát stačit nebude.

„Možná je to tím, že Aira je březí a má už možná trochu jiné starosti,“ dodává s úsměvem záchranářka a nepřestává psa chválit. Pochvala, neméně mohutná jako nadšený štěkot po nalezení cíle, je nutná jak během hledání, tak i po soutěži. Je jednou z motivací, které psy ženou i do jinak dost nebezpečných míst.

„Asi nejtěžší jsme to měli v roce 1989, když jsme pomáhali po zemětřesení v Turecku,“ vzpomíná Jaroslav Sedlák, nestor jihočeských kynologických záchranářů a také letošní vítěz mistrovství republiky, který si ze Spáleniště spolu se svým australským honáckým psem jménem Croco odvezl hlavní cenu. „Tehdy jsme prohledávali stotisícové město, které bylo celé srovnané se zemí a pod troskami zahynulo 40 tisíc lidí,“ dodal.

Na celou akci se záchranáři finančně složili vlastně sami, část peněz přidalo Ministerstvo vnitra.

Vše dělají jen v rámci svého volného času, bez nároků na odměny a vlastně ani nějaké zásadní hmotné ceny se vítěz nedočká. Proč to tedy vlastně dělají?

„Zachránit někomu život je nejvyšší metou, jaká může být,“ říká Jaroslav Sedlák z Jihočeské záchranné brigády kynologů. Ta má sedmdesát členů. Mnoho z nich přešlo ze sportovní kynologie, kde už dosáhli nějakých výsledků a kde by se možná v dalších letech už jen jaksi opakovali ve výkonech svých i výkonech psů.

Stanou se pak ročními čekateli, kdy postupně zjišťují, co záchranařina obnáší. Poté si mohou sami říci: ano, pokračuji, ne, odcházím. Devadesát devět procent z nich podle Sedláka zůstává. Prý i díky dobré partě, kterou záchranáři jsou.

A co pes? Proč ten hledá? Jednak musí mít podle kynologů lidi rád a pak: „Je to otázka motivace, co se mu za to nabídne, protože je to vlastně námezdní dělník,“ shrnuje Jaroslav Sedlák.

Psa musí prostě hledání bavit.