Zdrceni jsou někteří lidé z vandalského činu, který se udál během zimy na Dívčím kameni. Menhir, ke kterému se do prostředí zříceniny neustále vracelo několik poutníků, někdo shodil dolů do stráně.

Podle odborníků je menhir na Dívčím kameni určen pouze ženám. Léčit by měl například srdce. Jak často by se měl navštěvovat, se dá údajně zjistit podle virgule.

„Jaké bylo moje nemilé překvapení, když na místě menhiru, který zde stál, zbyla jen díra,“ napsala rozhořčeně do diskuze na webových stránkách památky Lenka Svobodová. „Musím říct, že místo té pozitivní energie mě spíš zaplavila vlna lítosti, vzteku a beznaděje.“

Vrátí se

Podle kastelánky Dívčího kamene Zdeňky Tučkové muselo na vyvrácení menhiru pracovat více lidí. Měl to být hloupý žert? To ví jen sami pachatelé. V každém případě Tučková ujišťuje, že pokud to bude jen trochu možné, menhir se na své místo vrátí.

„Bude to chtít zorganizovat pořádně silnou partu. Sehnat turisty nebo kdyby tady byla nějaká fajn parta vodáků. Tahat takový kamen do kopce ale nebude žádná sranda. Bude se muset hodně dbát na bezpečnost lidí,“ řekla Tučková. „Mnoho návštěvníků je kvůli tomu namíchnuto a rozčarováno. Chybějící tabulky či rozbité lavičky si ani nevšimnou, jenomže ten menhir tady byl jedinečný, takže je jasné, že se jich to dotklo.“

Ztráta energie

V prostředí zříceniny se každoročně konají besedy na téma alternativních energií. Přednášející Jiří Píša tvrdí, že místo, kde se menhir nacházel, není nyní plně funkční. Po jeho návratu by ale mělo být vše opět v pořádku.

„Je to tam nyní utlumené. Když se ale kamen vrátí, aktivuje energii. Je to totiž jeho správné místo,“ vysvětlil včera. Ubezpečil, že s nelehkým navrácením kamene pomůže.

Zmínil také, že byl menhir podobně shozen již jednou.

„Bohužel se menhiry i kradou. Z Kletě se již ztratily dva. Kde jsou, to stále ještě nevíme. Byly to funkční kameny,“ posteskl si Píša.

Někteří lidé se vydávají na Dívčí kámen jenom kvůli menhiru. „O tom, jaká je návštěvnost menhiru, svědčí cestička, co je kolem něho důkladně vyšlapaná,“ řekla Tučková. Ostatně, i zmiňované přednášky mají stále stoupající návštěvnost.

Svůj menhir má také Český Krumlov. Nachází se přímo v centru města na ostrově. Moc lidí k němu ale čerpat energii nechodí.