Už 25 tisíc lidí prošlo školícíma rukama českokrumlovských záchranářů za dobu jejich historie.

Tolik lidí se totiž zúčastnilo různých kurzů, školení a seminářů skupiny dobrovolníků a vodních nadšenců, kteří v regionu působí od roku 1983. Zatím posledními jsou profesionální hasiči z různých míst Jihočeského kraje, kteří se na záchranářské základně v Dolní Vltavici školili v úterý.

Jak například otočit převrácený raft? To je na volné hladině, bez pevné půdy pod nohama nesplnitelný úkol pro mnohého zkušeného vodáka. A přitom to jde poměrně jednoduše. Jeden z vyklopených hasičů si vyleze nahoru na raft, druhý se zaklesne vespod. A ten nahoře vahou vlastního těla plavidlo obrátí i s člověkem dole, který se díky tomu pak ocitne vlastně na palubě raftu a může v pohodě pomáhat ostatním zpět do lodi.

Profesionální hasiči pomáhají nejen u požárů, ale i při dopravních nehodách nebo během povodní. Pak jde o to, aby dokázali pomoci tonoucímu, ale také aby neohrozili na životě sami sebe nebo kolegy.

„Je to tady dobré, zkoušíme si to, co prakticky nemáme šanci poznat někde jinde, stejně tak je tomu s vybavením, s neoprény, s vestami a podobně,“ zhodnotil jeden z hasičů David Kubiš. „Takhle rozsáhlé školení jsme ještě neměli, zítra nás čeká ještě divoká voda na kanálu u Českých Budějovic,“ dodal další z nich Radek Makovec.

Jak se shodují, někdy někomu sice život zachrání, ale dotyčný je v takovém stresu a stavu, že jim ani nepoděkuje. Někdy pošle později alespoň dopis.

Pomoc bez pomoci

Českokrumlovští vodní záchranáři jsou občanské sdružení. Nebýt toho, že si přivydělávají různými kurzy a semináři, těžko by si vydělali alespoň na to málo, co mají. Podpora od státu je prakticky nulová. „Velmi nám finančně pomáhá alespoň Jihočeský kraj, bez něj bychom nebyli,“ dodal jejich vedoucí Milan Bukáček.