Nová alej ovocných stromů vyrostla ve středu v Křemži v části zvané Pasíčka. A sice kolem oblíbené cyklostezky, kterou řada místních lidí využívá k procházkám. Výsadby se zúčastnilo zhruba 30 dospělých a 50 dětí. A právě na děti byla celá akce s názvem Zasaď svůj strom směřována.

„Každý strom, který děti vysadily, jsme opatřili cedulkou s jejich jménem,“ řekla Irena Vacková z místního maminkovského klubu Křemílek, který akci organizoval.

„Nyní se děti na stromek mohou přijít kdykoli podívat, pečovat o něj. Uvidí, jak poroste. Jednou z něj snad nejenom tyto děti ochutnají i sladké ovoce. Způsob, jak přimět i tu nejmladší generaci, aby se ke stromům chovala dobře, je vysadit stromy právě společně s dětmi,“ je přesvědčena.

Po zasazení si každý odnesl pamětní list ke svému stromu, na kterém je mimo jiné uvedeno, o jaký druh a odrůdu se jedná.

„Až budou děti dospělé, budou mít na tento den velice milou a pěknou vzpomínku. Byl to výtečný nápad, zasadit nové stromy s dětmi,“ chválil křemežský starosta Josef Troup.

Organizátory nadchlo, jaký měla akce pěkný ohlas. „Tolik lidí s dětmi jsme rozhodně nečekali, moc nás potěšilo, že o sázení stromů je v Křemži zájem,“ řekla Alena Nováková, vedoucí klubu Křemílek.

Lidé si mohli vybrat, kterou odrůdu si zasadí. Největší zájem byl o švestky. Hlavně ze strany otců, kteří měli před očima finální produkt v podobě láhve slivovice skryté ve sklepním chládku.

„Švestky šly na dračku. Tatínkové měli jasno, co by se z nich mělo vyrobit,“ smál se Josef Troup.

Zorganizovat sázení bylo možné jen díky dotaci z programu Strom života Nadace Partnerství, o který byl letos v České republice veliký zájem. Nakonec získalo podporu šestnáct akcí včetně křemežské.

„Uspěli jsme nejspíš proto, že stromy, které jsme se rozhodli vysázet, jsou ovocné druhy starých odrůd, které se z krajiny vytrácejí a my je tam vracíme. Kolem cesty díky tomu vznikne jakýsi živý genofond těchto starých odrůd, většinou vysokokmenů, a to jabloní, hrušní, třešní a slivoní,“ řekla Irena Vacková.

Starosta Josef Troup, který si také zasadil svůj strom, je z projektu nadšený. Už spřádá plány, kde by se dalo s výsadbou pokračovat. „V okolí Křemže rostly ovocné aleje, a já osobně vím o spoustě dalších míst, které by byly vhodné k osázení. Doufám tedy, že tato akce nebyla poslední,“ řekl Troup.

„První místo, které by si určitě nové stromy zasloužilo, je polní cesta, která navazuje na komunikaci mezi Mříčí a Chlumečkem. Je to dlouhá cesta, kolem které stojí zbytky starých třešní. Jedná se o klidné místo. Kdyby tam znovu rostly stromy, byla by to paráda. Pokud by se tedy opět podařilo získat peníze, navrhoval bych tuto lokalitu,“ řekl starosta Josef Troup.