Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé akce se dělají ve zbytečném stresu

Český Krumlov - Otázka pro starostu Českého Krumlova Dalibora Cardu.

26.1.2011 3
SDÍLEJ:

Dalibor Carda byl právě zvolen novým starostou města a Karel Vachta mu blahopřeje a předává vedení zastupitelstva.Foto: DENÍK/Zuzana Kyselová

Český Krumlov získal 325 milionů dotačních peněz na revitalizaci kláštera. Dodnes ale není dořešena oprava stále nefungující kašny na náměstí a všeobecně známé jsou už také problémy s výběrovým řízením na Lazebnický most, který také čeká na jaře záruční oprava. Jinak řečeno, jak chce město zvládnout vyúčtování a administraci tří set milionů, když nezvládlo bez problémů devět milionů?

Daliibor Carda: V tomto ohledu je to otázka logická, protože každý člověk, který se na situaci podívá z tohoto úhlu pohledu si řekne totéž: To přece není normální pustit se do takové velké investice a přitom nezvládnout dvě daleko menší.

Je pravda, že kontrolní mechanismy města nejsou úplně podle mých představ. Kdybych se vrátil zpět do předvolebního období a do své funkce ředitele školy, byl jsem s prací investičního oddělení jen nespokojen a přicházel jsem na radnici s tím, že se to musí napravit. Má představa o práci investičního oddělení je jiná, než jak pracovalo do této doby a to ve všech frontách.

Ani tak nejde o samotnou kvalitu práce, ale také o načasování, aby nedocházelo ke stresům, ke kterým dochází takřka pravidelně, když se připravuje něco většího. Dá se to částečně pochopit, protože městské mechanismy jsou jiné, než mechanismy soukromníka. Ten má buď správní radu nebo majitele a on se například rozhodne něco postavit, uvolní peníze a staví.

Městský mechanismus je složitější. Věc musí projít radou, zastupitelstvem, vypisují se výběrová řízení, vše běží týdny, měsíce. Tím se můžeme dostat do časového presu, podklady nejsou dokonale připravené a může dojít k chybám. To je někdy i věc zdržování politického rozhodnutí. A také tím, že většina staveb, které jsou v současné době prováděny, jsou navázána na grantová schémata.

Ta mají velmi krátká časová období od vyhlášení po příjem žádosti. A to zase vychází často z toho, jak stát dohodne s Evropskou unií příchod peněz. A na to navazuje to, o čem jsme se v zastupitelstvech vždy přeli a hádali: Jestli má mít město v šuplíku tolik a tolik projektových dokumentací už připravených tak, aby se daly okamžitě použít nebo ne.

Ty projekty jsou totiž natolik drahé, že město na ně podstatě často ani nemá. Některé projekty jsou tedy kvůli tomu rozpracované jen do určité fáze a pak se během těchto šibeničních termínů musí dodělat.

Autor: Zdeněk Zajíček

26.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Asistenci u první a nakonec vítězné trefy Nové Vsi si ve Zlaté Koruně připsal pětapadesátiletý Jiří Anderle starší (u míče), který se v tomto souboji matadorů potkal s o deset let dříve narozeným Davidem Steinocherem starším.
34

Zlatokorunští v derby přišli o body i dva vyloučené hráče

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Pivovarská zahrada byla o víkendu v obležení vodáků

Český Krumlov /VIDEO/- Město má za sebou už patnáctý ročník Krumlovského vodáckého maratonu. Po pátečním sprintu a sobotních maratonech byly v Pivovarské zahradě slavnostně vyhlášeny výsledky. Publikum shlédlo i sestřih úchvatných filmových záběrů z obou soutěžních dnů. Poznáte se na fotografiích i vy?

Loučovice mají skalp Roudného, Kaplice zapsala čtvrtou výhru

Českokrumlovsko – Kromě derby mezi Zlatou Korunou a Novou Vsí se zbývající kvartet okresních zástupců v jubilejním kole nejnižší krajské fotbalové soutěže představil výhradně v domácím prostředí a z vystoupení před svými fanoušky zaknihoval bilanci dvou vítězství a stejného počtu porážek.

Lihovar v Blanici je na prodej, včelařům by se mohlo ulevit

Blanice – Lihovar, jenž před svým krachem provozovala společnost LIHO Blanice, je na prodej. Insolvenční správce Vít Jungbauer sice lihovar spravuje od jara, teprve nyní jej ale mohl nabídnout kupcům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení