Čtrnáctiletý Lukáš Balla z Chabičovic má už od útlého věku o své budoucnosti jasno. Motorizovaná vozidla, hlavně motorky, se stávají jeho vášní. Díky tomu se nemůže dočkat svých šestnáctých narozenin, kdy bude moci s řidičským průkazem vyrazit na silnice se svojí motorkou.

Motorky máš evidentně raději než auta. Co tě na dvou kolech tolik fascinuje?
Na motorkách mě fascinuje spousta kubatur a modelů. Jízda není jako v autě, kde se jenom sedí a kouká. Člověk v něm nezažije to, co na motorce. Můžeš koukat kolem sebe, vítr ti fouká do tváře, všude okolo máš spoustu místa. A hlavně se s ní dostaneš všude.

Co tě k tvému koníčku přivedlo?
K motorkám mě vedl táta už v devíti letech. Chytly mě, takže jsem se o ně začal zajímat. Připravuji se na práci automechanika.

Takže máš o své budoucnosti jasno?
To tedy mám. Už ve školce jsem mluvil o tom, že budu umývat auta. Nakonec se z toho vyklubalo opravování.

Nelákají tě závody?
V osmnácti bych chtěl zkusit nějaké závody v okrese. S tátou se na ně jezdíme sem tam kouknout. Zatím se projedu jen rekreačně na trati nebo na soukromém pozemku mimo veřejné silnice.

Jaký typ motorek máš nejraději?
Krosové motorky a endura. Na těch se dá jezdit i mimo silnice. Záleží samozřejmě na názoru.

Umíš si představit, že bys jednou vzal motorku a objel s ní celý svět?
Umím. Byla by to paráda. Ale určitě bych nejel sám. Vzal bych s sebou tátu a kamarády. Stejně tak nějaké holky, kdyby chtěly také jet. Jestliže bych jel sám, tak bych se unudil.

Líbí se holkám kluci na motorkách?
To nevím. Některým ano, některým ne. V první řadě se jim ale spíš líbí kluci, a pak až ty jejich motorky.