Vešli jsme včera do jednoho ze stanů, které nyní vyrostly v Českém Krumlově. Tento stan slouží k ustájení koní. Vedle ředitele cirkusu Bernes cupitá na vodítku opičák Chicko. Jakmile není chvilku centrem pozornosti, vyskakuje na jednu z ohrad a začíná s ní bleskově lomozit. Koně poplašeně ustupují.

„On si Chicko myslí, že je v cirkuse po mně ten druhý nejdůležitější a tak si tímto způsobem zjednává autoritu a pozornost,“ vysvětlil ředitel Ludvík Berousek.

Splněný sen

Poznat cirkus, poznat obyvatele maringotek, vidět, co se děje v zákulisí i v manéži. Poznat krásu koní, chytrost opic, vytrvalost velbloudů, ohebnost akrobatů, zkrátka prožít si v manéži svůj sen. Tak začíná představení cirkusu Bernes, kdy do šapitó vstupuje klaun, odhodlaný prožít vše vyjmenované. Rozsvítí si a představení začíná.

Tak je koncipované nové vystoupení cirkusu Bernes, který od čtvrtka do neděle vystupuje v Českém Krumlově.

Umělecké jméno Bernes vymyslela babička Ludvíka Berouska staršího v roce 1932. Jméno ale zaniklo spolu s několika dalšími cirkusy v roce 1951 znárodněním a sloučením do takzvaných Státních cirkusů.

„V roce 1996 se rozhodl můj otec cirkus obnovit,“ vzpomíná dnešní ředitel Ludvík Berousek. Zprvu začala rodinná firma pracovat pouze v menším měřítku, ale dnes už tento tým tvoří dohromady 35 lidí. V Českém Krumlově si odslouží svoji uměleckou premiéru i dvanáctiletý Ludvík Berousek mladší, ředitelův syn, který tak zastupuje už osmou generaci Berousků v manéži.

Hlavní hvězdy

Jednou z hlavních hvězd je šestice černočerných koní slavného Frieského plemene. Jedny z prvních záznamů o těchto koních zapsal skoro před dvěma tisíci lety římský historik Tacitus. O tisíc let později začali toto plemeno sedlat rytíři vydávající se na křížové výpravy. Důvod byl jasný, krásné zvíře s reprezentačními rysy, ale také vytrvalé, silné a hodně unese.

„Jak dlouho trvá naučit koně nějakému číslu? Prvním rokem si s nimi musí člověk jen tak hrát, abyste neučili zvíře něco pod stresem, což by bylo při vystoupení poznat,“ vzpomíná Berousek. „Jakmile si zvyknou na prostředí manéže, teprve potom od nich můžete něco chtít. Mě to trvalo dva roky.“ Ve správném cirkuse k tomu nesmí chybět klauni, akrobaté, hudební čísla, ale ani další zvířata, jako velbloudi, lamy, cvičení pejsci, všelijaká překvapení nebo opičí show na závěr.

Rodinná tradice

„Začínáme další sezonu po přezimování,“ doplnil Ludvík Berousek. Bude jistě zajímavá, jeho syna čekají první vystoupení před diváky, v červnu do rodiny jeho bratra přibyde ještě další potomek. Osmá generace Berousků se tak začne v cirkusovém světe o to více zabydlovat. „Mám rád tenhle život, neměnil bych,“ shrnul Ludvík Berousek.