„V roce 2014 byly na Českokrumlovsku dva případy, v roce 2013 také dva," uvedla Jitka Luňáčková, vedoucí protiepidemiologického odboru z Krajské hygienické stanice. Podobně podle ní vypadaly i předešlé roky. „Kdybychom vzali posledních deset let, nejvyšší výskyt byl v roce 2006, kdy nových případů bylo dvanáct," upřesnila. „Jinak to jsou skutečně jednotky, vyšší výskyt byl ještě v roce 2008, to jich bylo šest."

Její slova potvrzuje i plicní lékař Aleš Tauchman z českokrumlovské ambulance: „S tuberkulózou se setkávám, ale skutečně velmi zřídka. Jsem tu šest let, a mám-li to shrnout, v průměru se objeví tak dva případy za rok."

V České republice v loňském roce tuberkulózou onemocnělo 164 žen, a 348 mužů, z toho šest dětí. Je to o dvě procenta víc než v roce 2013. Tato choroba má za sebou miliony obětí po celém světě a stále se ji nedaří zcela porazit. V ČR na ni loni zemřelo 21 lidí.

Na jihu Čech je ale situace klidná. Podle údajů České aliance proti chronickým respiračním onemocněním jihočeští lékaři zaznamenali jeden z nejvýraznějších úbytků nově zjištěných případů. V roce 2013 zde našli TBC u 22 lidí, loni tento počet klesl na 15. Pozvolný úbytek pacientů s tuberkulózou potvrzuje i primář oddělení plicního a TBC českobudějovické nemocnice Petr Vaník. Jak ale upozorňuje, nakazit se mohou i lidé, kteří jsou proti TBC očkovaní. „Vakcína člověka nechrání absolutně, očkování ovšem předchází těžkým formám nemoci," vysvětluje.

Zatímco většina současné populace v dětství injekci neunikla, dnes už plošné očkování pro nejmladší generaci povinné není. Ani tak odborníci neočekávají problémy. „Podle všeho to bylo rozumné rozhodnutí. Vzhledem k nízkému výskytu nemoci již převažovala rizika komplikací z očkování nad jeho efektem. Není ale vyloučeno, že by situaci mohla změnit migrace z rizikových zemí, například z území bývalého Sovětského svazu, kde se nemoc vyskytuje v daleko větší míře," upozorňuje MUDr. Petr Vaník.

Nákaza může znamenat problém zejména pro chronicky nemocné osoby. „Ty může tuberkulóza i ohrožovat na životě. Kdo má ale imunitu v pořádku a dodržuje léčebný režim, většinou se uzdraví," dodává primář.

To ale znamená poměrně dlouhý proces. „Pacienti musí brát speciální antibiotika, hned několik najednou. V začátku tak skutečně polykají hrsti léků, jejich počet se pak postupně redukuje. Několik týdnů nemocní leží ve specializovaných léčebnách, pak už stačí ambulantní léčba," vysvětluje lékař obvyklý postup.