Mohou tedy i s pozitivním testem od pondělí do práce. Pátral, jak je taková situace možná, a dozvěděl se, že od čtvrteční půlnoci platí nové nařízení ministerstva zdravotnictví, které po čtrnácti dnech ukončuje karanténu bez ohledu výsledek testů. „To ztrácí logiku a popírá veškerá předchozí opatření v souvislosti s koronavirem,“ řekl Deníku. Ministerské nařízení zároveň nenařizuje takovému člověku používat ochranné prostředky. Znamená to, že pozitivní osoba po čtrnáctidenní karanténě může kamkoliv a bez roušky.

NEMOCNÝ VIR ŠÍŘÍ

Existenci a platnost nařízení potvrdila šéfka jihočeských hygieniku Kvetoslava Kotrbová. „Platí a my se jim musíme řídit,“ zkonstatovala. Ta už před časem řekla, že pokud je člověk pozitivní, tak vylučuje virus a pokud ho vylučuje může nakazit další lidi. Jihočeští hygienici ještě minulý týden dodržovali, že dokud pacient neměl dva negativní testy za sebou, musel zůstat v domácí izolaci.

Šéf firmy, který Deník na paradoxní situaci upozornil, se zároveň ptá, kdo za zaplatí další test, když jeho kolegové nejsou v pracovní neschopnosti. Ministerstvo řeklo, že další test není potřeba. I přesto lékaři na Prachaticku doporučují, aby lidé při kontaktu s pozitivně testovaným kolegou roušky používali a zároveň minimalizovali kontakt s rizikovými osobami ve svém okolí.

NA DOPORUČENÍ WHO

Novinku zavedlo ministerstvo zdravotnictví od 8. července na základě doporučení Světové zdravotnické organizace a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. „Pacienti s opakovaně prokazovanou PCR pozitivitou jsou sice laboratorně pozitivní, ale jedná se o záchyt mrtvého viru a pacient není infekční pro své okolí a nemusí být izolován po celou dobu, kdy je pozitivní,“ vysvětluje Roman Chlíbek, profesor epidemiologie a člen Klinické skupiny s tím, že podmínkou je, že takový pacient nesmí mít klinické příznaky onemocnění. Nově také epidemiologové doporučují provedení PCR testu v rozmezí 1. až 5. den od kontaktu s nemocným.