Na kaplickém městském úřadě si ve středu vzalo z 88 pracovníků neplacené volno 23 lidí. Někteří z nich se vypravili s auty na stávku do Českých Budějovic. "Právě se blížíme ke krajskému úřadu, kde je sraz všech účastníků. Stávka vypukne symbolicky pět minut po dvanácté," hlásil přímo z místa chvilku před pravým polednem předseda odborové organizace městského úřadu Miroslav Trs.

Kapličtí měli na sobě stejně jako všichni účastníci bílé oválné plakety s červeným nápisem stávka zakončeným modrým vykřičníkem s červenou tečkou. "Hloučky odborářů se srocují, policie řídí dopravu. Z kaplického městského úřadu je nás tu sedm, kolik z jiných institucí, nevím," doplnil Miroslav Trs.

"Z devíti městských odborů jsou tři zavřené, ostatní pracují na plný výkon," sdělil kaplický tajemník Václav Malík. Uzavřené jsou tedy odbory dpravy a silničního hospodářství, sociálních věcí a zdravotnictví i živnostenský úřad.

Středeční protest se netýkal pouze státních zaměstnanců, ale i lidí pracujících ve veřejných službách. Připojily se k němu například pracovnice Městské knihovny v Kaplici. Ovšem dětské oddělení knihovny ve středufungovalo normálně. "Ke stávce se přidaly dvě pracovnice z oddělení pro dospělé. Ovšem na tomto oddělení dnes stejně není výpůjční den, takže veřejnost to nijak nepocítí," sdělila dopoledne Eva Jáklová z oddělení pro děti, která byla ve středu v knihovně vlastně sama.

Stávky v krajském městě se chtěla zúčastnit kaplická knihovnice Jaroslava Valtrová. "V deset hodin jsem chtěla odjet do Českých Budějovic, jenomže mé plány zhatila nemoc. Bohužel jsem dostala teplotu, tak jsem to vzdala," litovala. "Rozhodně si myslím, že dnešní stávka má smysl. Jsem přesvědčena, že minimálně je třeba zachovat platové tabulky, neboť jinak nebude zohledněno, kolik let zaměstnanec pracuje a jestli se ve svém oboru dál vzdělává. Tím pádem pak bude jedno, jestli je mu dvacet nebo šedesát let a nebude platově růst. Navíc mezi platem státního úředníka ve městě a na ministerstvu je velký rozdíl. Lidé si myslí, že bereme horentní plat, ve skutečnoati ale tito lidé většinou nedosáhnou ani na průměrnou mzdu. Rozhodně to nejsou platy, ze kterých byste upadli na záda."Jaroslava Valtrová ale zdůraznila, že hlavní důvod, proč šla do stávky, je ještě jiný.

"Otázka totiž je, kde to skončí. Začíná se na desetiprocentím snížení, ale kde je dáno, že na tomse to zastaví? Může to být začátek něčeho rozsáhlejšího, co bude následovat. Proto to nesmíme nechat bez povšimnutí. Média mají snahu stávku bagatelizovat a shazovat. Ale můj muž taképracuje ve firmě. Vím, žejenutné šetřit, ovšem není možné pořád jenom škrtat. Je třebaprovádět změny, abychom neodcházeli do důchodů jako chudáci."

Na Městském úřadě v Českém Krumlově byl poměr stávkujících opačný než v Kaplicia jeho chod tak výrazně narušený nebyl.
„Stávkuje pět zaměstnanců Městského úřadu a 25 se rozhodlo požadavky odborů podpořit,“ upřesnilza odboráře Pavel Pípal. Stávkující nepracovali a kromě jednoho si vybírali takzvané neplacené volno.

Protest úředníků byl podle Pípala namířen v první řadě proti nic neřešícímu snižování platů zaměstnanců ve veřejných službách a s tím spojené "reformě" odměňování, tedy změně platových tříd a tarifů a možnosti smluvních platů. „Pochopitelně také proti nezodpovědným krokům vydávaným za reformy, které postupně nepřijatelným způsobem zadlužily tento stát. Vyjadřujeme také nespokojenost s tím, že lidé, kteří za to nesou zodpovědnost, se chystají financovat vlastní chyby z našich kapes, tedy z kapes poměrně malé části národa, zatím co oni sami zůstanou nepostiženi stejně jako ti, kdo na současné situaci nejvíce vydělávají,“ doplnil Pavel Pípal s tím, že protesty směřují i proti dalším připravovaným nesmyslným takzvaným reformám, které, jak to zatím vypadá, budou spíše dalšími "tunely" národního rozpočtu a tím i kapes daňových poplatníků.

Stávky se zúčastnili také pracovníci českokrumlovské nemocnice. Pacienti ani ostatní lidé se však nemuseli ničeho obávat. Stávkování bylo pouze symbolické. „Jedná se v podstatě o vyjádření podpory celostátní stávky. Provozu nemocnice se to nijak nedotkne,“ ubezpečil ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.

Žáci českokrumlovské ZŠ Linecká si ve středu museli přinést větší svačiny. Ve škole se totiž nevařilo. Rodiče s tím počítali dopředu, takže naštěstí nikdo hlady nebyl.

„Maminka dnes ráno vstávala dřív, aby mi mohla udělat oběd. Dneska se totiž ve škole nevaří. Přinesl jsem si tedy řízky,“ řekl například prvňáček Toník Vokurka.

Markétka Bauerová ze třetí třídy si dala domácí smažený květák. „Mám ho totiž moc ráda. Od maminy je nejlepší. Dala mi ho na svačinu, a protože se nevařilo, tak jsem si ho naporoučela víc,“ usmála se Markétka.

Zuzana Kyselová, Václav Votruba, Martin Tröster