Senátoři i prezident Václav Klaus dali konopí pro léčebné účinky zelenou. Nemocní, kteří za tento zákon bojovali, ale ještě nemají důvod k oslavám. Cena marihuany se totiž může vyšplhat až do tisíců korun, přičemž pojišťovny ji pravděpodobně hradit nebudou.

„Částečná legalizace marihuany je pro lidi, kteří ji užívají z důvodu léčby asi dobrou zprávou, nicméně podle dostupných informací se celá záležitost jeví spíše jako další tah na peněženky nemocných lidí," zmínil Daniel Jambrikovič ze Streetworku Český Krumlov, který se věnuje problematice drog v regionu. „Otázkou nadále zůstává, jaká bude cena výsledného produktu a zda toto bude řešením pro chronicky nemocné pacienty. Předpokládám, že bez hrazení zdravotními pojišťovnami se jedná jen o obchodní tah."

Jindřich Florián, místopředseda představenstva Nemocnice Český Krumlov také vyjádřil obavu, aby částečná legalizace postupně nevedla 
k úplné legalizaci marihuany. Drogy jsou nešvar, se kterým lékaři krumlovské nemocnice běžně bojují. Problémem ale není ani tak marihuana jako pervitin. „Nedávno nám třeba jeden závislý pacient rozbil reklamní televizi na chodbě," řekl a dodal, že je pak smutný pohled na ztrápené rodiče, kteří si nechtějí připustit, že by jejich potomek měl s drogami problém. Právě mladí lidé patří k nejčastějším konzumentům drog.

Že s drogami bojuje i Český Krumlov potvrdil velitel městských strážníků Jan Šítal: „Drogy jsou ve městě velmi vážný problém a dle mého opomíjený. Nicméně řešení výroby a distribuce spadá plně do kompetence Policie České republiky."

Městská policie podle jeho slov do této problematiky víceméně nezasahuje. „Jelikož nevíme, co má policie podchyceno," dodal.

Pokud však strážníci při své činnosti natrefí na mladistvé osoby pod vlivem návykové látky, postupují zjištění kompetentním úřadům. „Každopádně zjištění, zda je osoba pod vlivem drogy, je pro nás velice komplikované," upozornil Jan Šítal.

Jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura potvrdil, že policisté na Českokrumlovsku řeší ročně zhruba deset oznámení případů drogové problematiky. Prověřuje je Služba kriminální policie.

„V současné době je pár případů rozpracovaných, ale vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení je nelze konkretizovat," uvedl Milan Bajcura. „Problém drogové turistiky je celoevropský, takže se dotýká i České republiky, a jihočeská policie se plně věnuje všem oblastem, kde se drogy dají vyrábět a distribuovat."
Nejrozšířenějšími drogami na Českokrumlovsku jsou podle odborníků ze Streetworku v Českém Krumlově pervitin a THC.